Premier League: Λύγισε την Άρσεναλ η Μπόρνμουθ

Ήττα στο «Vitality Stadium» για την Άρσεναλτης χάλασε το σερί η Μπόρνμουθ.

Για την 8η αγωνιστική του Αγγλικού πρωταθλήματος, η καταπληκτική Μπόρνμουθ έσπασε  το αήττητο της Άρσεναλ νικώντας την με 2-0 στο ««Vitality Stadium(Βιτάλιτι)».

Οι Λονδρέζοι προσπάθησαν να πάρουν τα ηνία του αγώνα, πιέζοντας τους γηπεδούχους από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης , όμως η αποβολή του Σαλιμπά στο 30’ με κόκκινη κάρτα καθώς έριξε στο έδαφος τον Εβανίλσον (που δόθηκε με υπόδειξη του VAR προς τον διαιτητή Τείλορ να πάει για on field review) άλλαξε τις ισορροπίες του παιχνιδιού.

Η Μπόρνμουθ εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό της πλεονέκτημα πίεσε την άμυνα των «κανονιέρηδων». Στο 70′ ο Κρίστι έπειτα από ασίστ του Κλάιφερτ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 79′ ο Ολλανδός μέσος με εύστοχο πέναλτι (ανατροπή του Εβανίλσον απ’ τον Ράγια) διαμόρφωσε το τελικό 2-0.