La Liga: Δύσκολα διπλά για Ρεάλ Μαδρίτης και Σοσιεδάδ

Τις εκτός έδρας νίκες πανηγύρισαν η Ρεάλ Μαδρίτης και η Σοσιεδάδ

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 1-2 της Θέλτα στο Βίγκο, για την 10η αγωνιστική της La Liga.

Με τα τέρματα του Εμπαπέ (20΄) και του Βινίσιους (66΄) πανηγύρισαν το «τρίποντο» οι «μερένγκες», αφού στο 51΄ ο Σβέντμπεργκ είχε ισοφαρίσει σε 1-1 προσωρινά για τους γηπεδούχους.

Η «βασίλισσα», με την έβδομη νίκη της στο πρωτάθλημα «έπιασε» προσωρινά τη Μπαρτσελόνα, στο «ρετιρέ», με τους Καταλανούς να έχουν ένα αγώνα λιγότερο, καθώς αύριο (20/10) υποδέχονται τη Σεβίλλη στη Βαρκελώνη. Από την άλλη, η Θέλτα έμεινε στους 13 βαθμούς.

Νωρίτερα, σημαντική νίκη με 0-1 επί της Χιρόνα στο «Μοντιλίβι» πήρε η Σοσιεδάδ. Οι Βάσκοι έκαναν ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο κυριάρχησαν, έχασαν αρκετές ευκαιρίες και τελικά βρήκαν το «χρυσό» γκολ στο 44΄, με κεφαλιά του Ογιαρθάμπαλ. Στο β΄ μέρος οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν σε μεγάλο βαθμό να «σβήσουν» το παιχνίδι, ο Ρεμίρο όποτε χρειάστηκε δήλωσε παρών και η Χιρόνα δεν μπόρεσε να διασώσει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.

Αλαβές-Βαγιαδολίδ 2-3 (6΄ Μαρτίνεθ, 90΄+7΄ Κίκε Γκαρθία – 17΄ πέν. Σιλά, 72΄ πέν. Αμαλάχ, 76΄ Ανουάρ)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Εσπανιόλ 4-1 (6΄ Βιβιάν, 28΄, 30΄ Ι. Γουίλιαμς, 55΄ Μπερένγκερ – 90+2΄ Τεχέρο)

Οσασούνα-Μπέτις 1-2 (59΄ Τορό – 7΄ Βίτορ Ρόκε, 73΄ Αβιλα)

Xιρόνα-Σοσιεδάδ 0-1 (44΄ Οϊαρθάμπαλ)

Θέλτα-Ρεάλ Μαδρίτης 1-2 (51΄ Σβέντμπεργκ – 20΄ Μπαπέ, 66΄ Βινίσιους)