Παναθηναϊκός: Κομβική νίκη κόντρα στην Εφές

Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε την Αναντολού Εφές, για την 6η αγωνιστική της Euroleague, της οποίας και επικράτησε με 86-70, κάνοντας έτσι το 3-3 στη διοργάνωση.

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη ξεκίνησαν καλά στην άμυνα κάτι που τους έδωσε το πάνω χέρι στον αγώνα, όμως στη συνέχεια έπειτα από μερικά σφυρίγματα των διαιτητών ήταν εκνευρισμένοι, με αποτέλεσμα να μην καταφέρουν να πάρουν μία διαφορά ασφαλείας στο ημίχρονο. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να ηρεμήσουν το παιχνίδι τους και να καλυτερέψουν στον επιθετικό τους τομέα, με αποτέλεσμα να πάρουν μια πολύ σημαντική νίκη με 86-70.

Ο Τάιρις Ράις ήταν ο καλύτερος παίκτης μέσα στο παρκέ, πετυχαίνοντας 18 πόντους και δίνοντας 3 ασίστ. Επίσης πολύ σημαντική για άλλη μια φορά ήταν η συνεισφορά του Νικ Καλάθη, ο οποίος πέτυχε ακόμη ένα νταμπλ-νταμπλ, με 11 πόντους και 10 ασίστ. Για τους Τούρκους, ξεχώρισε ο Σέιν Λάρκιν, ο οποίος πέτυχε 28 πόντους, μάζεψε 3 ριμπάουντ και έδωσε 3 ασίστ.

Στις θέσεις μέσα στο παρκέ βρισκόταν ένας τυφλός φίλαθλος του Παναθηναϊκού, προσκεκλημένος της ΚΑΕ, ο οποίος βίωσε την ατμόσφαιρα του αγώνα με την Εφές μέσω του συστήματος Braille. Είχε μαζί του μια συνοδό η οποία τον βοήθησε μέσω αυτού του συστήματος να αντιληφθεί τι γινόταν στο ματς. Ο συγκεκριμένος φίλαθλος πηγαίνει συνέχεια στους αγώνες του τμήματος μπάσκετ ΑμεΑ του Παναθηναϊκού, το οποίο του έχει δωρίσει το σύστημα Braille.

Τη συγκεκριμένη κατασκευή τη δημιούργησε το τμήμα του «Παναθηναϊκός ΑμεΑ» σε συνεργασία με το εργαστήριο Σχεδιομελέτης και Κατεργασιών του Ελληνικού Μεσογειακού Πανεπιστημίου και την Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Σπάρτης – Sparti TechLab. Είναι μία απτική αναπαράσταση γηπέδου καλαθοσφαίρισης ώστε οι φίλαθλοι με προβλήματα όρασης να παρακολουθούν τους αγώνες της ομάδας του Παναθηναϊκόυ.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού ξεκίνησαν τον αγώνα με μεγάλη συγκέντρωση κυρίως στην άμυνα, κάτι το οποίο τους έδωσε προβάδισμα στο σκορ 11-6 (4’). Ο Φριντέτ, έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Καλάθη, πέτυχε το δεύτερο τρίποντο του, 14-6 (5’). Ο Τόμας με έμμεσο τρίποντο και ο Ράις με κανονικό τρίποντο, ανέβασαν το σκορ στο 20-10 (7’). Η απάντηση ήρθε από τον Σιμόν, ο οποίος με τρίποντο και στη συνέχεια δίποντο, μείωσε σε 20-15 (8’). Ο Σιμόν πέτυχε ακόμα ένα λέι απ και έκανε το 24-19, το οποίο έμελλε να είναι και το σκορ της 1ης περιόδου.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Τζόνσον πέτυχε τρίποντο και έκανε το 27-19 (11’). Η Εφές μείωσε σε 29-24, έπειτα από συνεχόμενες βολές, με τους «πράσινους» να είναι εμφανώς εκνευρισμένοι από τα σφυρίγματα των διαιτητών (13’). Η τούρκικη ομάδα μέτρησε ένα σερί 0-9 και κατάφερε να μειώσει σε 29-28 (15’). Ο Παναθηναϊκός ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 7 πόντους, έπειτα από το 3ο τρίποντο του Φριντέτ, 38-31 (18’). Ο Λάρκιν με 1/2 βολές διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου σε 42-38.

Η Αναντολού Εφές κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ, με βασικό γνώμονα τον εκνευρισμό των «πρασίνων», οι οποίοι δεν μπόρεσαν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα, 46-46 (23’). Ο Παπαπέτρου με ένα τρίποντο ψυχολογίας, έκανε το 49-46 (24’). Ο Λάρκιν πέτυχε τρίποντο και στη συνέχεια ευστόχησε σε 3/3 βολές, για την ανατροπή στο σκορ και το 51-54 (26’). Ο Παναθηναϊκός βρήκε και πάλι τον εαυτό του και με σερί 12-0, βρέθηκε μπροστά με 9 πόντους, διαμορφώνοντας το σκορ έπειτα από 30 αγωνιστικά λεπτά σε 63-54.

Ο Ράις ευστόχησε σε τρίποντο, μεγαλώνοντας τη διαφορά και το σκορ σε 66-55 (31’). Ο Λάρκιν με πετυχημένο καλάθι και φάουλ έκανε το 70-61 (33’). Ο Παπαπέτρου πέτυχε ένα ακόμα πολύ σημαντικό τρίποντο, όμως ο Σέιν Λάρκιν απάντησε πολύ γρήγορα με δικό του τρίποντο, 76-66 (35’). Οι δύο ομάδες έμειναν αδρανείς επιθετικά για 2 ολόκληρα λεπτά. Ο Ράις πέτυχε ακόμη ένα τρίποντο, για το 79-68 (37’). Έπειτα από καλάθι του Παπαγιάννη η νίκη για τον Παναθηναϊκό «κλείδωσε», 81-70 (38’). Ο σέντερ του Παναθηναϊκού πέτυχε το τελευταίο καλάθι του αγώνα και διαμόρφωσε το τελικό σκορ σε 86-70.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-19, 42-38, 63-54, 86-70.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης): Τόμας 9 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ράις 18 (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 10 (5/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 14 (3/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Βουγιούκας 2, Τζόνσον 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μπράουν, Φρεντέτ 11 (3/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Καλάθης 11 (5/8 δίποντα, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουάιλι, Μήτογλου, Μπεντίλ 4

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 28 (5/9 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπομπουά, Σίνγκλετον 13 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Μπαλμπάι, Γκετσίμ, Πλάις 2, Μίτσιτς 6 (3/7 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 7 λάθη), Άντερσον, Πίτερς 2, Ντάνστον 8, Σίμον 11 (4/5 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ)