Κακό πρόσωπο και ήττα για την Εθνική μπάσκετ

Ήττα για την Εθνική Μπάσκετ Ανδρών από τη Λετονία.

Την ήττα με 66-77 γνώρισε η Εθνική Ελλάδας Μπάσκετ Ανδρών από την αντίστοιχη της Λετονίας στο Sports Hall Hills του Σεράγεβο, στο “παράθυρο” των προκριματικών του Eurobasket 2022.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος για αυτά τα προκριματικά.

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, αντιμετωπίζει τη Βουλγαρία την Κυριακή (19:00) και θέλει τη νίκη, έτσι ώστε να εξασφαλίσει την πρόκριση στα τελικά του Eurobasket.

Οι Έλληνες παίκτες ήταν αυτοί που πρώτοι έχτισαν μια μικρή διαφορά στο παιχνίδι (21-14, 9’45’’). Οι Λετονοί προγήθηκαν στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου (21-22, 10’46’’). Στη συνέχεια χρησιμοποίησαν ένα επιμέρους 17-5 για να μετατρέψουν το 25-25 (12’) σε 30-42 (20’), κάνοντας το δικό τους παιχνίδι.

Η Λετονία συνέχισε για να φτάσει στο 38-56 (24’45’’) και στο 40-59 (26’). Ήταν εύστοχη στα σουτ τριών πόντων (8/15, 53.3%) και πήγε στα επιθετικά ριμπάουντ (10 ως το σημείο αυτό), διευρύνοντας σταδιακά τη διαφορά. Ενώ παράλληλα βελτιώθηκαν και από τη γραμμή της φιλανθρωπίας με 1/8 να γίνεται 6/14 ως το 27’.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου η διαφορά μειώθηκε (53-64, 31’) και περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος διαμορφώθηκε το 63-73 με τον Δημήτρη Αγραβάνη να χρεώνεται με πέμπτο φάουλ. Το τελικό 66-77 σφράγισε την αναμέτρηση.

Διαιτητές: Βιατόρ (Γαλλία), Προτς (Πολωνία), Μάτεγεκ (Τσεχία)

Δεκάλεπτα: 21-20, 30-42, 50-64, 66-77

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Γιάννης Αγραβάνης 6 (3/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Αθηναίου 6 (2/9 σουτ, 7 ριμπάουντ), Γκίκας 9 (2/7 σουτ), Κατσίβελης 4 (2/9 σουτ, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μαργαρίτης 10 (2), Δημήτρης Αγραβάνης 15 (5/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Καββαδάς 3 (1/4 δίποντα), Λούντζης 9 (1), Μάντζαρης 2 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σκορδίλης 2, Τσαϊρέλης

Λετονία (Στελμάχερς): Άτε 3 (1), Λόμαζ 6 (2/10 σουτ), Μέγερς 13 (6/8 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μέγερις 14 (6/9 σουτ, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σκέλε 10 (6 ασίστ), Μπέρζινς, Τσάβαρς, Φρεϊμάνις 5, Γκούλμπις, Λάκσα 19 (2/2 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Βίτολς 4 (1), Ζόρικς 3 (1/8 σουτ)