Eurocup: Αποκλεισμός για τον Προμηθέα στη Σλοβενία

Ο Προμηθέας Πάτρας ηττήθηκε από την Τσεντεβίτα Ολίμπια στη Σλοβενία και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Eurocup

Ο Προμηθέας δεν κατάφερε να φύγει με το διπλό από τη Λιουμπλιάνα, καθώς ηττήθηκε από την Τσεντεβίτα Ολίμπια με 77-73, χάνοντας κάθε ελπίδα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Για την εξ αναβολής 5η αγωνιστική του Eurocup του 4ου ομίλου στην Στόζιτσε αρένα η πατρινή ομάδα δεν κατάφερε να διατηρήσει τις ελπίδες του για το επόμενο βήμα στην Ευρώπη, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Κορυφαίος της ελληνικής ομάδας, ο Βαγγέλης Μάντζαρης, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με τριπλ νταμπλ (12 πόντοι, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ) σε 39’56” συμμετοχής, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντάνι Αγκμπελέσε με 17. Από τους γηπεδούχους «έλαμψε» ο Κέντρικ Πέρι με 24 πόντους.

Αναλυτικά ο αγώνας:

Με ένα τρίποντο του Μίλερ άνοιξε το σκορ ο Προμηθέας η απάντηση όμως ήρθε με την ισοφάριση του Πέρι.  Και οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες από την περιφέρεια όμως ο Προμηθέας κατάφερε να ευστοχήσει σε δύο τρίποντα και να παίρνει τη διαφορά του πρώτου δεκαλέπτου με 13-21. Η καλή κυκλοφορία των Πατρινών έφερε τη διαφορά στο +10 με την Τσεντεβίτα να μην έχει απαντήσεις και να κλείνει το ημίχρονο όντας πίσω με 9 πόντους.

Το δεύτερο ημίχρονο όμως ήταν πολύ κακό για τον Προμηθέα, αφού οι Σλοβένοι με ένα επί μέρους σκορ 14-4 πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στον αγώνα. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τους Σλοβένους να προηγούνται 59-55.

Στην τελευταία περίοδο ο Προμηθέας προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι, δεν κατάφερε όμως να προηγηθεί σε κανένα σημείο του δεκαλέπτου. Στην πιο κρίσιμη επίθεση και ενώ το σκορ ήταν 75-73, ο Μίλερ στα τελευταία 5 δεύτερα της επίθεσης σούταρε για τρεις όμως αστόχησε. Στην επόμενη φάση οι Σλοβένοι κέρδισαν βολές και έτσι ο Μούριτς διαμόρφωσε το τελικό 77-73.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 32-41, 59-55 77-73

Τσεντεβίτα: Πέρι 24 (6/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/5 βολές), Χόπκινς 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μούριτς 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ούκιτς 2, Μπλάζιτς 18 (4/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπράουν 4 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Χότζιτς 3 (1), Τζόουνς (0/4 σουτ, 3 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 6.

Προμηθέας Πάτρας: Αγκμπελέσε 17 (7/7 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 λάθη, 2 μπλοκ), Λούντζης 3 (1), Αγραβάνης 4 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Γκάρετ 11 (1), Φαγιέ 3 (1/4 σουτ), Χριστοδούλου 7 (1), Μάντζαρης 12 (3/6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 λάθη), Μίλερ 16 (4/6 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ραντίσεβιτς.

Ομαδικά στατιστικά:

Τσεντεβίτα: 21/40 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 8/13 βολές, 33 ριμπάουντ (24+9), 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 μπλοκ.

Προμηθέας: 20/30 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 6/8 βολές, 36 ριμπάουντ (33+3), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 18 λάθη, 4 μπλοκ.