Α’ Εθνική Γυναικών: Με νίκες ολοκλήρωσαν το 2019 Μεσολόγγι, Αγροτικός Αστέρας, Τρίκαλα

Ολοκληρώθηκε η 9η αγωνιστική της Α’ Εθνικής γυναικών, η οποία ήταν η τελευταία για το 2019.

Σε μια αγωνιστική που κυριάρχησαν οι δυσμενείς καιρικές συνθήκες, με βροχές και ισχυρούς ανέμους σε όλη τη χώρα, ο πρωτοπόρος ΠΑΟΚ πέρασε και από τη Χαλκίδα, νικώντας τις Αβάντες με 0-2. Ο δεύτερος στη βαθμολογία Άρης, πέτυχε νίκη με 4-0 επί του Οδυσσέα Γλυφάδας.

Το Μεσολόγγι πήρε σημαντική νίκη επί του ΟΦΗ με 2-1. Ατρόμητος και Λάρισα έμειναν στο 0-0, ενώ τα Τρίκαλα νίκησαν με 3-1 τις Ελπίδες Καρδίτσας στο ντέρμπι της Θεσσαλίας. Τέλος, ο Αγροτικός Αστέρας Ευόσμου, επικράτησε με 3-0 των Ιωαννίνων.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής:

Μεσολόγγι 2008-ΟΦΗ 2-1
(Μαλισιώρα, Μαρκουτσά – Κυδωνάκη πέν)
Άρης Θεσσαλονίκης-ΑΕ Οδυσσέας Γλυφάδας 4-0
(Μουστάκη, Σωτήρα, Γεωργαντζή, Κοκοβιάδου)
Αγροτικός Αστέρας Ευόσμου-Γιάννενα WFC 3-0
(Καλτσίδη, Ριζοπούλου, Παπαδοπούλου)
Αβαντίδες Χαλκίδας-ΠΑΟΚ 0-2
(Μπεντανκούρ, Δημητρίου)
ΑΟ Τρίκαλα 2011-Ελπίδες Καρδίτσας 3-1
(Μισιρλή, Ζντράβκοβιτς, Μπαρμπόσα – Σίμου)
Ατρόμητος Αθηνών-ΑΕΛ 1964 0-0

Νίκη για την ομάδα του Μεσολογγίου με 2-1 επί του ΟΦΗ. Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με την Μαλισιώρα. Η Κυδωνάκη ισοφάρισε για τον ΟΦΗ με εκτέλεση πέναλτι, και στο 90’ οι γηπεδούχες πήραν τη νίκη με τέρμα της Μαρκουτσά. Ωστόσο το παιχνίδι σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό της Παναγιωτοπούλου, η οποία μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο.

Το Μεσολόγγι βρίσκεται στην 4η θέση με 16 βαθμούς, ενώ ο ΟΦΗ στην 6η θέση με 12.

Μεσολόγγι 2008: Παναγιωτοπούλου, Μαλισιώρα, Μόκκα, Λαζανά, Φιλανδριάνου, Γιαννακά, Μαρκουτσά, Βάτσικα, Τζουμερκιώτη, Αυγέρη, Γρομητσάρη

ΟΦΗ: Αποστολάκη, Καμαρίτη (52′ Πυθαρούλη), Συμεωνίδη, Κατιρτσίδου, Κουνάλη, Κατερίνη (65′ Κουκουλάκη), Νικηταρά (82′ Αεράκη), Κοκοτσάκη, Κυδωνάκη, Αραβιάκη (90′ Παπακωσταντή).

Τη νίκη με 0-2 πήρε ο ΠΑΟΚ επί των Αβαντίδων στη Χαλκίδα, συνεχίζοντας το απόλυτο, αλλά και το «clean sheet». Οι «ασπρόμαυρες» πήραν το προβάδισμα στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου με πλασέ της Γκισέλα Μπετανκούρ, η οποία έφτασε τα 19 τέρματα και είναι η πρώτη σκόρερ του πρωταθλήματος. Και στο 71ο λεπτό, η Χαρά Δημητρίου σε κενή εστία μετά από φάση διαρκείας έγραψε το 0-2.

Αβαντίδες Χαλκίδας: Νταβαντζή, Νεοφύτου, Δάρλα, Αυλωναρίτη, Γαγάρα, Τσαραντάνη, Κόλλια, Μυρτολάρι, Χριστοφορίδη, Λόγου, Νίκα.

ΠΑΟΚ Morris: Παπακωνσταντίνου, Πατερνά, Χατζηγιαννίδου, Γκάτσου, Καραπέτσα (55′ Μήτκου), Στράντζαλη, Πίτσιου (55′ Κακαμπούκη), Βαρδαλή (80′ Δοϊράνλη), Δημητρίου, Μπετανκούρ (85′ Ακριβάκη), Πούλιου

Νίκη η οποία τον διατηρεί στη 2η θέση της βαθμολογίας πήρε ο Άρης, ο οποίος επικράτησε με 4-0 της Γλυφάδας. Στο 27ο λεπτό η Μουστάκη ύστερα από εκτέλεση φάουλ της Γεωργαντζή έκανε το 1-0. Στο 29’ με πλασέ έκανε το 2-0. Στο 32’ η Κοκοβιάδου κέρδισε πέναλτι, στο οποίο ευστόχησε η Γεωργαντζή. Ενώ στο 66ο λεπτό, η Κοκοβιάδου με πλασέ στην κίνηση έκανε το τελικό 4-0.

Με αυτή τη νίκη, ο Άρης παραμένει αήττητος στην έδρα του με 4 νίκες και 1 ισοπαλία (όσες και ο Ατρόμητος), ενώ η Γλυφάδα δεν έχει πάρει μέχρι τώρα βαθμούς εκτός έδρας. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρίσκεται στη 2η θέση με 22 βαθμούς, 5 μακριά από την κορυφή, ενώ η ομάδα των Νοτίων Προαστίων είναι στην 10η θέση με 7 βαθμούς.

Άρης: Μαργαρίτη, Τσιγγελίδου (85’ Μίμη), Πύθουλα, Μελισσού (80’ Αναστασιάδου), Πελεκούδα, Ματατζή, Μουστάκη, Γεωργαντζή, Σοφιολάκη (50’ Παντελιάδου), Κοκοβιάδου, Σωτήρα (70’ Αντωνιάδου)

Δεν συνέχισε το σερί των εντός έδρας νικών του ο Ατρόμητος, που έμεινε στο 0-0 με τη Λάρισα. Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, στο οποίο οι φιλοξενούμενες είχαν δύο δοκάρια. Έτσι, η ομάδα του Περιστερίου βρίσκεται στην 3η θέση με 18 βαθμούς κρατώντας το αήττητο στην έδρα της, με 4 νίκες και 1 ισοπαλία, ενώ οι «βυσσινί» είναι στην 9η θέση με 8 βαθμούς.

Ατρόμητος Αθηνών: Γιαννακούλη, Κριεμπάρδη (66′ Βλασσοπούλου), Στεροπούλου, Αργυριάδη, Βέρρα, Ρόκομα, Κατσανού (46′ Γιούσια), Κριεζή, Σάλκουνιτς, Γατούδη, Παπαθεοδώρου.

ΑΕΛ 64: Βλασιάδου, Παυλοπούλου, Ρήγα, Σωτηριάδη, Σκοτεινιώτη Γ., Αρκουλή, Βίσμπα (84′ Μισσια), Σκοτεινιώτη Κ. (90′ Τσιάρα), Κατσιανα (55′ Κοντού), Λάσκου, Σιάχου (69′ Μούκα).

Στο ντέρμπι της Θεσσαλίας, τα Τρίκαλα πήραν σημαντική νίκη με 3-1 επί των Ελπίδων Καρδίτσας. Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν στο 11ο λεπτό με κοντινό πλασέ της Ξανθής Μισιρλή, ενώ στο 45’ η Ιβάνα Ζντράβκοβιτς με σουτ στο «Γ» της εστίας διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 72’ η Σίμου με απευθείας εκτέλεση φάουλ πέτυχε το 2-1, ενώ στο 87’ η Μαρλέν Μπαρμπόσα διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Με αυτή τη νίκη, τα Τρίκαλα βρίσκονται στην 5η θέση με 13 βαθμούς, ενώ οι Ελπίδες Καρδίτσας στην 11η θέση με 5 βαθμούς

Τρίκαλα: Αρζουμανιδου,Τσακνάκη(70’Λαγούδη),Τροχούτσου,Γεραγόρη,Βαΐτση(89’ Κυριαζοπούλου),Σέντερλουντ,Τσούνη(88’Ευαγγελάκου),Αλεξίου,Μπαρμπόσα,Ζντράβκοβιτς,Μισιρλή.

Αγροτικός Αστέρας Ευόσμου-Γιάννενα 3-0

Επέστρεψε στις Αγροτικός Αστέρας, ο οποίος νίκησε με 3-0 τα Γιάννενα στον Εύοσμο. Τα γκολ της ομάδας της Θεσσαλονίκης πέτυχαν οι Καλτσίδη, Ριζοπούλου και Παπαδοπούλου.

Έτσι, οι «πράσινες» είναι στην 8η θέση με 9 βαθμούς, ενώ τα Γιάννενα στην 12η θέση με 4, δίνοντας έτσι τη μάχη τους για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Αγροτικός Αστέρας Ευόσμου: Στριλιγκά, Πασπάλη, Ριζοπούλου, Μπινιά, Χαριτάκη, Σακελλάρη, Κεχαγιά, Κουπετσίδου, Γιάννου, Καλτσίδη, Παπαδοπούλου. Αγωνίστηκαν επίσης οι: Πολυχρονίδου, Ναλμπάντη και Τερζόγλου

Γιάννενα: Χατζηλαζάρου, Νικοπούλου, Ζαχαράτου, Καραγιαννίδου, Νικολαΐδου, Σωτήρε (Γιωτίτσα), Ράπτη, Τσιούρη, Νικολάου (Υφαντή), Ντόκου, Μήτα