Α’ Εθνική Γυναικών: Νίκη για ΠΑΟΚ, ισοπαλία για Άρη, “βροχή” από γκολ στη Χαλκίδα

Ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική της Α’ εθνικής κατηγορίας γυναικών.

Ο ΠΑΟΚ «ζευγάρωσε» τις νίκες του, επικρατώντας με 6-0 εκτός έδρας των Ιωαννίνων, ενώ ο Άρης έμεινε στο 1-1 με τον Ατρόμητο στην Τριανδρία.

Ο Αγριτικός Αστέρας νίκησε με 2-1 τον ΟΦΗ παίρνοντας το πρώτο του «τρίποντο», τα Τρίκαλα επικράτησαν με 2-0 του Μεσολογγίου, Λάρισα και Ελπίδες Καρδίτσας αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1, ενώ σε ένα χορταστικό παιχνίδι στη Χαλκίδα, οι Αβάντιδες νίκησαν 5-4 τη Γλυφάδα.

Αγροτικός Αστέρας -ΟΦΗ 2-1

Την πρώτη του νίκη πανηγύρισε ο Αγροτικός Αστέρας, καθώς νίκησε 2-1 τον ΟΦΗ. Οι Κρητικές προηγήθηκαν με την Αεράκη στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης με γκολ των Παπαδοπούλου στο 53’ και Κουπετσίδου στο 74’ πήραν τη νίκη.

Η νίκη αυτή όμως επισκιάστηκε από τον τραυματισμό της Μαρίνας Στριλιγκά, η οποία δέχθηκε χτύπημα στο κεφάλι και διακομίσθηκε στο νοσοκομείο.

Αγροτικός Αστέρας: Στριλιγκά (Καμπασακάλη), Ριζοπούλου, Τοσουνίδου, Χαριτάκη, Μπινιά (Ναλμπάντη), Κωνσταντοπούλου, Καλτσίδη, Σακελλάρη, Παπαδοπούλου (Χατζηνίκου), Κουπετσίδου, Κεχαγιά (Γιάννου).

Στο γήπεδο της Τριανδρίας, Άρης και Ατρόμητος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1. Οι Περιστεριώτισσες προηγήθηκαν με τέρμα της Φυτίλη, ύστερα από ασίστ της Σάλκουνιτς. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στην ισοφάριση με γκολ της Κοκοβιάδου.

Άρης: Μαργαρίτη, Τσιγγελίδου, Πυθούλα, Μελισσού (80’ Σωτήρα), Σοφιολάκη (60’ Τσακλίδου), Dordevic, Μανταντζή, Γεωργαντζή, Κοκοβιάδου, Μουστάκη (46’ Μουστάκη), Παντελιάδου.

Ατρόμητος: Γιαννακούλη, Συρμή, Στεροπούλου, Αργυριάδη, Βέρρα, Βλασσοπούλου, Φυτίλη (75′ Βαρσαμη), Κριεζή, Σάλκουνιτς, Γατούδη (70′ Ρόκομα), Παπαθεοδώρου (80′ Κατσανού).

Αβαντίδες Χαλκίδας-Γλυφάδα 5-4

Ωραίο παιχνίδι στη Χαλκίδα με 9 τέρματα και τις Αβάντιδες να παίρνουν τη νίκη με 5-4.

Οι φιλοξενούμενες άνοιξαν το σκορ στο 15′ με πλασέ της Ντζάνη, όμως η ομάδα της Χαλκίδας ισοφάρισε πέντε λεπτά μετά με σουτ της Μυρτολάρι και ένα δίλεπτο αργότερα η Χριστοφορίδη με κεφαλιά έκανε το 2-1. Με κεφαλιά της Καπνίση ο Οδυσσέας ισοφάρισε σε 2-2 στο 26′, όμως οι Αβαντίδες πήραν και πάλι το προβάδισμα στο 29′ με σουτ της Γιαμαλή, ενώ η ομάδα της Γλυφάδας έχασε πέναλτι στο 32′ που εκτέλεσε η Ντζάνη.

Στο 53′ ο Οδυσσέσας ισοφάρισε με πλασέ την Ντζάνη και στο 60′ η ίδια έκανε το 3-4, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχες βρήκαν τον τρόπο ν’ αντιδράσουν και να φτάσουν στη νίκη. Η Ασημώνη αποδείχτηκε ‘χρυσή’ αλλαγή για την ομάδα της Χαλκίδας, αφού στο 73′ ισοφάρισε και τέσσσερα λεπτά μετά διαμόρφωσε το τελικό 5-4.

Αβαντίδες (Γιώργος Νίκας): Νταβαντζή, Γαγάρα, Δάρλα (86′ Χαρτοματζίδου), Λατίφη, Τσώκου, Τσαραντάνη, Μυρτολάρι (62′ Ασημώνη), Γιαμαλή (67′ Νεοφύτου), Χριστοφορίδη, Κόλλια, Νίκα (90’+ Μάρκου).

Οδυσσέας Γλυφάδας (Κωνσταντίνα Κατσαΐτη): Ψυρρή, Αναστασίου (62′ Νικολάου), Τερζή, Κόσσοβα, Μπατζάκα, Νταρζάνου (74′ Πετράκη), Σουράδου (34′ Παπαδήμα), Στεφάτου, Καπνίση, Ντζανή, Μουτσολάρι.

Την πρώτη τους φετινή νίκη πανηγύρισαν τα Τρίκαλα, καθώς επικράτησαν με 2-0 του Μεσολογγίου. Το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε χάρη σε ένα αυτογκόλ και ένα τέρμα της Ζντράβκοβιτς.

Τη δεύτερή του νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ στα Γιάννενα, με 0-6. Η ομάδα του Σπύρου Φιλίππου, προηγήθηκε στο 20’ με τη Μήτκου, ύστερα από πάσα της Πίτσιου. Στο 35’ η Πούλιου με πέναλτι έκανε το 0-2 και στο 43’ η Δημητρίου με σουτ έκανε το 0-3 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο 56’ η Πούλιου έκανε το 0-4, ενώ η Μπετανκούρ με δύο τέρματα στο 60’ και στο 71’ διαμόρφωσε το τελικό 0-6.

ΠΑΟΚ Morris (Φιλίππου): Νάση, Πατερνά (75′ Ακριβάκη), Χατζηγιαννίδου, Σμιλίκοβιτς, Νεφρού (60′ Στράντζαλη), Γκάτσου (45′ Κακαμπούκη), Μήτκου, Πίτσιου, Δημητρίου, Δοϊρανλή (45′ Μπετανκούρ), Πούλιου

Ισόπαλες με 1-1 αναδείχθηκαν Λάρισα και Ελπίδες Καρδίτσας.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, η συμμετοχή της 13χρονης τερματοφύλακα Δήμητρας Κλέτσα στη βασική ενδεκάδα. Από την άλλη, στα δυσάρεστα, το παιχνίδι σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό της Δήμητρας Επανωμίτη.

Ελπίδες Καρδίτσας: Κλέτσα, Σίμου, Οικονόμου (Λιάκου), Χάντσιου, Δασιοπούλου, Επανωμίτη (Αναγνωστοπούλου), Τσούκα, Δημοπούλου, Μάρκου, Αναστασίου, Καπαρέλη