Α’ Γυναικών: Νίκες για ΠΑΟΚ και Ατρόμητο

Ολοκληρώθηκε η 21η αγωνιστική της Α’ Εθνικής Γυναικών, μόλις μια «στροφή» πριν την ολοκλήρωσή του.

Ο ΠΑΟΚ πήρε το διπλό με 0-4 στο Αλκαζάρ επί της ΑΕΛ, με σκόρερ τα Πούλιου, Σπυριδωνίδου, Κακαμπούκη και Μπετανκούρ και παραμένει επικεφαλής του βαθμολογικού πίνακα.

Το Δελτίο Τύπου του “δικεφάλου του βορρά”:

Κάνοντας αυτό που ξέρουν καλύτερα από τον καθένα οι αμαζόνες του ΠΑΟΚ MORRIS πήραν άλλους τρεις βαθμούς κερδίζοντας την ΑΕΛ στο Αλκαζάρ με 0-4, κατακτώντας περήφανα δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε και τον φετινό τίτλο, ο οποίος θα μείνει για ακόμα μία χρονιά στο φυσικό του σπίτι στα γραφεία της Τούμπας. Στην φετινή χρονιά, που η ηλικιακή ανανέωση συμβάδισε με έναν ακόμη τίτλο και η οποία θεωρείται απολύτως πετυχημένη η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου μας βάζει την δική της πινελιά στο εορταστικό σαββατοκύριακο, μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδος από το βόλεϊ και την κατάκτηση του πρωταθλήματος από το ποδόσφαιρο ανδρών. Σίγουρα αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές αυτής της μεγάλης επιτυχίας και πάνω απ’όλους στον Πρόεδρο Θανάση Κατσαρή, ο οποίος δεν φείδεται κόπου και εξόδων για να έχει τα τμήματα του ΠΑΟΚ ψηλά και ανταγωνιστικά.

Στο αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης ο Δικέφαλος μπήκε δυνατά και ευτύχησε να σκοράρει από νωρίς με την Gisela Betancourt στο 12′ ενώ έξι λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματά του με την Ελένη Κακαμπούκη. Το 0-2 ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο, τα κορίτσια του Δικεφάλου εξακολούθησαν να παραδίδουν μαθήματα τριγωνομετρίας και σκόραραν ασταμάτητα με τις Αναστασία Σπυριδωνίδου (52′) και Ρούλα Πούλιου (62′) να γράφουν με την σειρά τα ονόματα τους στον πίνακα των σκόρερς και τον ΠΑΟΚ να παίρνει μία άνετη νίκη.

Τελικό σκορ 0-4.

ΑΕΛ – ΠΑΟΚ: 0-4

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Νάση, Κακαμπούκη, Στράντζαλη (46’ Πίτσιου), Πούλιου (79’ Προξένου), Χατζηγιαννίδου, Σπυριδωνίδου, Betancourt (63’ Πατερνά), Καραπέτσα, Μήτκου, Γεωργίου, Smiljkovic (63’ Δοϊρανλή)

Το Δελτίο Τύπου της ΑΕΛ:

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΛ να πάρει κάποιον βαθμό απέναντι στον πρωτοπόρο και αήττητο φέτος ΠΑΟΚ στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής.
Η ομάδα του Βασίλη Πάνου σε αυτό το πολύ δύσκολο παιχνίδι, προσπάθησε αρχικά να διαφυλάξει τα μετόπισθεν και στην συνέχεια να προσπαθήσει να απειλήσει με αντεπιθέσεις και στημένες φάσεις την άμυνα του ΠΑΟΚ.
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ επιθετικά θέλοντας να καθαρίσουν από νωρίς τον αγώνα και στάθηκαν τυχεροί όταν στο 10ο λεπτό ευνοήθηκαν από τις κόντρες και η Μπετανκούρ βρέθηκε μόνη της απέναντι από την Βλασιάδου και έκανε το 0-1. Λίγα λεπτά μετά ο ΠΑΟΚ έκανε δύο τα τέρματα του και συνέχιζε να πιέζει την εστία της ΑΕΛ, με την άμυνά της όμως να ανταποκρίνεται και το 0-2 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.
Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε και στο δεύτερο ημίχρονο με την ΑΕΛ να δίνει μεγάλη βαρύτητα στο αμυντικό κομμάτι και τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει να πιέζει. Μάλιστα στο 55′ κατάφερε να πετύχει και τρίτο τέρμα ενώ στο 65′ έκανε το 0-4. Ο ρυθμός αυτός συνεχίστηκε μέχρι και το τέλος με το 0-4 όμως να είναι το τελικό αποτέλεσμα.
Παρά την βαριά ήττα που δικαιολογείται όμως από την μεγάλη διαφορά στην ποιότητα και την εμπειρία μεταξύ των δύο ρόστερ, η ΑΕΛ έκανε ακόμα μία καλή και σοβαρή εμφάνιση και μάλιστα με πολύ νεανικό ρόστερ. Δυστυχώς η απειρία και τα ατομικά λάθη στοίχισαν και η ομάδα ηττήθηκε.

Για την ΑΕΛ, Βασίλη Πάνος
Ξεκίνησαν: Βλασιάδου, Καπιτζίκα, Νεοφύτου, Τσιάρα, Παυλοπούλου, Ρήγα, Αρκουλή, Σκωτεινιώτη Κ., Κατσιάνα, Σκοτεινιώτη Γ., Γιαμαλή
Αλλαγές: Βασιλείου, Σωτηριάδη, Μούκα, Σιάχου
Στον πάγκο βρέθηκαν: Αρζουμανίδου, Μίσσια, Στυμονιάρη

Αρκετά καλή η διαιτησία της αναμέτρησης με την τριπλέτα από την Πιερία. Η ΑΕΛ ευχαριστεί και τον κόσμο που βρέθηκε στο Αλκαζάρ για να υποστηρίξει τις προσπάθειες της ομάδας και ειδικά τους οργανωμένους των Monsters οι οποίοι δεν σταμάτησαν λεπτό να φωνάζουν συνθήματα υπέρ της ομάδας σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι και παρά το κακό αποτέλεσμα.

Την επόμενη και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος η ΑΕΛ θα κάνει το ρεπό της. Αυτό σημαίνει ότι η ομάδα δεν θα έχει την δυνατότητα να βελτιώσει άλλο την βαθμολογική της θέση, με αποτέλεσμα η ΑΕΛ φέτος να τερματίσει είτε στην 5η θέση που είναι τώρα είτε στην χειρότερη περίπτωση στην 6η θέση.

Φυσικά οι προπονήσεις θα συνεχιστούν κανονικά μέχρι τέλη Μαΐου, ενώ η ομάδα θα συμμετέχει και φέτος στο διεθνές αναπτυξιακό Τουρνουά νεανίδων στην Βουλγαρία.

Ο Άρης πήρε τη νίκη με 4-0 απέναντι στα Τρίκαλα. Κοκοβιάδου και Γεωργαντζή πέτυχαν από δύο γκολ έκαστη.

Στο γήπεδο της Χωράφας, ο Ατρόμητος επικράτησε 1-0 της Γλυφάδας με γκολ της Γατούδη.

Στην Αγία Παρασκευή, ο ομώνυμη ομάδα έμεινε στο 0-0 με τον Εργοτέλη.

Το Δελτίο Τύπου των Κρητικών:

«Λευκή» ισοπαλία για τις γυναίκες του ΕΡΓΟΤΕΛΗ στον εκτός έδρας αγώνα με την Αγία Παρασκευή, για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α’ Εθνικής.

Σε ένα δυνατό αγώνα χωρίς πολλές καλές φάσεις οι παίκτριες του ΕΡΓΟΤΕΛΗ έδειξαν ένα καλό αγωνιστικό πρόσωπο, έχοντας τις καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης, μέσα από τις οποίες θα μπορούσαν να είχαν πετύχει κάποιο γκολ και να έπαιρναν τη νίκη.

Η πρώτη μάλιστα από αυτές ήταν μόλις στο 8ο λεπτό όταν η Παχάκη έπειτα από απόκρουση της Δασκαλοπούλου έγινε κάτοχος της μπάλας, όμως το σουτ που επεχείρησε κτύπησε στη συμβολή των δοκαριών.

Καλή στιγμή για γκολ είχε ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ και στο 82’ όταν με ατομική προσπάθεια η Χαριτάκη μπήκε μέσα στην περιοχή, για να καταλήξει η μπάλα από του σουτ που έκανε, λίγο πάνω από το δοκάρι της Αγίας Παρασκευής.

Αγ. Παρασκευή: Δασκαλοπούλου, Μιχαλοπούλου, Μπαδά, Γουλιά (64’ Σταμπουλή), Πείου, Μπριασούλη, Πρίφτη, Αθανασοπούλου (87’ Κωστάκη), Γατή, Παρμαξή, Βασιλακάκου.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Γρηγοριάδου, Κοτσάκι, Παχάκη, Ηλιάδη, Τζαφά (60’ Ραπάνη), Ξέρα, Τζανάκη (80’ Ψυχαράκη), Δρακωνάκη, Καμαρίτη, Δρακογιαννάκη.

Η Προοδευτική Περάματος νίκησε την Πανσερραϊκή με 2-0, με τέρματα της Μπάσκα και Ράπτη.

Το Δελτίο Τύπου της Προοδευτικής Περάματος:

Με επιτυχία ξεπέρασε το προτελευταίο εμπόδιο της σεζόν η ομάδα μας που επικράτησε με σκορ 2-0 της ουραγού Πανσερραϊκής στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Εθνικής γυναικών.

Η νίκη αυτή σε συνδυασμό με τη «λευκή» ισοπαλία της Αγίας Παρασκευής κόντρα στον Εργοτέλη έφερε από σήμερα τη μαθηματική επιβεβαίωση της παραμονής για την ομάδα μας που πέτυχε ένα μικρό άθλο στο δεύτερο γύρο ολοκληρώνοντας τη χρονιά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Στο αμιγώς αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα μας πήρε από την αρχή τα ηνία του παιχνιδιού και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα των Σερρών που είχε μόνο 12 παίκτριες στην αποστολή. Μόλις στο 5’ η Μπάσκα σημάδεψε το αριστερό δοκάρι της Μανιάκα, για να έρθει η ίδια παίκτρια στο 18’ να ανοίξει το σκορ με κοντινή προβολή έπειτα από ασθενή απόκρουση της Μανιάκα σε σουτ της Κούκα.

Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 43ο λεπτό η Ράπτη με ωραίο διαγώνιο σουτ από θέση πλάγια δεξιά έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία της Μανιάκα για το 2-0, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Το επιθετικό ρεσιτάλ των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στην επανάληψη, με τις παίκτριές μας να σπαταλάνε πολλές ευκαιρίες, με κυριότερες το χαμένο τετ-α-τετ της Ράπτη στο 55’ και το δοκάρι της Νικοπούλου στο 68’, χωρίς να καταφέρνουν τελικά να διευρύνουν το δείκτη του σκορ.

Διαιτησία: Σιντόρης (Παπαλαζάρου-Ράπτης)

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ (Α. Κοζανίτης): Συμεωνίδη, Νικολάου, Γιωτίτσα, Νικοπούλου, Ντόκου (85’ Μήτα), Σκούρου (46’ Μιχαηλίδου), Κούκα, Σιούλα, Ράπτη (80’ Ντόβα), Τσιούρη, Μπάσκα

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΗ (Χ. Μπαΐρας): Μανιάκα, Γιαζιτζόγλου, Πανίδου, Εξουζίδου, Ρομανίδου, Κυριαζή, Καραλεξιάδου, Χατζηθανασίου, Νικολαΐδου, Μηλούση, Δίγκα (46’ Τσιμπίρη)