A1 Basket League: Εύκολα ο Προμηθέας την Καρδίτσα

Ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε εύκολα την Καρδίτσα και έκανε το 2/2 στο πρωτάθλημα της Basket League.

Ο Προμηθέας Πάτρας, στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε η δεύτερη αγωνιστική ημέρα της 2ης στροφής της Basket Leagyue, νίκησε με 87-75 την Καρδίτσα και διπλασίασε τις νίκες του στο πρωτάθλημα.

Η αναμέτρηση ήταν υπόθεση μόλις 4 λεπτών και αυτό γιατί η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου προηγήθηκε με 21-4 στο 4ο λεπτο βάζοντας τέλος στην αγωνία για τον τελικό νικητή.

Χρυσικόπουλος και Ετσενίκε έκαναν τη δουλειά στο σκοράρισμα, με τον Προμηθέα να σκέφτεται από νωρίς τον αγώνα του με την Οπάβα για το EuroCup και να πηγαίνει στο ρελαντί σε μεγάλο μέρος της αναμέτρησης.

Από την Καρδίτσα  Σακ Μπιουκάναν ήταν ο πιο απειλητικός για την άμυνα του Προμηθέα, με τον Νίκο Δίπλαρο να γεμίζει τη στατιστική του σε σκορ, ριμπάουντ και ασίστ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τηγάνης, Γερακίνης, Κατωτικίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 37-10, 48-26, 66-50, 87-75

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης 11 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ), Χρυσικόπουλος 13 (2/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα), Ετσενίκε 13 (5/9 δίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Κούρουτς 8 (2), Χέιλ 8 (2/10 σουτ, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ρέινολντς 6 (2), Κάουαν 15 (4/8 δίποντα, 7/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πλώτας 2, Μπαζίνας 2, Πρέκας, Κόφι 8 (14 ριμπάουντ), Καραγιαννίδης 1

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 9 (4/7 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 16 (7/12 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κλάσεν 4 (1/9 σουτ), Σμιθ 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Καμπερίδης 5 (1/6 σουτ), ΜακΚάλουμ 2, Μαλέλης, Δίπλαρος 18 (1/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χρηστίδης 2, Τσούκας, Σάιμπερτ 10 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα)