A1 Basket League: Μέσω της άμυνας το 1-0 του Περιστερίου

Το Περιστέρι νίκησε τον Κολοσσό και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά των Play-off της Basket League.

Το Περιστέρι εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και νίκησε με 79-63 τον Κολοσσό Ρόδου κάνοντας το 1-0 στην μεταξύ τους σειρά των πλέι-οφ για την προημιτελική φάση του πρωταθλήματος της A1 Basket League.

Για το Περιστέρι πρωταγωνιστικό ρόλο είχε ο Μήτρου-Λονγκ με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, με τους Χουγκάζ, Ντάνγκουμπιτς, Λοβ και Ρένφρο να προσθέτουν από 10 πόντους.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μπράικοβιτς με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο Γκάουντλοκ προσέφερε 15 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Περάντες αρίθμησε 8 πόντους.

Με στόχο να επιβάλλει από νωρίς τον ρυθμό του μπήκε στο ματς το Περιστέρι bwin και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με τους Χουγκάζ και Ράγκλαντ (είχε 7 ασίστ στο πρώτες μέρος) να ηγούνται στην επίθεση.

Στο τέλος της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά με 22-15 αλλά ο Κολοσσός Η Hotels Collection είχε την απάντηση. Γκάουντλοκ και Μπαΐκοβιτς ανέλαβαν δράση και οι «θαλασσί» έκαναν επιμέρους σκορ 10-2 με συνέπεια να περάσουν μπροστά με 25-24 στο 15’.

Σ’ εκείνο το σημείο οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη άρχισαν να κυριαρχούν στο παρκέ, κάτι το οποίο είχε ως αποτέλεσμα να κάνουν το δικό τους επιμέρους 20-4 μέχρι το ημίχρονο ανεβάζοντας τη διαφορά στους 14 (44-30).

Στην επανάληψη η ομάδα της Ρόδου δεν έβρισκε λύσεις με συνέπεια και από τα μέσα της τρίτης περιόδου επιστράτευσε άμυνα ζώνης, ώστε να περιορίσει το Περιστέρι bwin που διατηρούσε διψήφια διαφορά η οποία έφτασε και τους 15 (62-47) στο 28’ με καλάθι του Ντάνγκουμπιτς.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε και οι γηπεδούχοι μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας το πάνω χέρι (66-50). Kάπου εκεί ο ρυθμός έπεσε με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες, ωστόσο το Περιστέρι bwin διατήρησε το προβάδισμα, προκειμένου να πάρει την πρώτη νίκη στην προημιτελική φάση των Playoffs της Stoiximan Basket League.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Τσώνος, Κωνσταντινίδου

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-15, 44-30, 66-50, 79-63

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μήτρου-Λόνγκ 12 (2/6 τρίποντα), Ράγκλαντ 9 (1), Γουίλιαμς 6 (2), Τόμσον 3, Χουγκάζ 10 (2), Ντάνγκουμπιτς, Ξανθόπουλος, Λοβ 10 (1), Πουλιανίτης 3 (1), Κασελάκης 4, Ρένφρο 10, Ζούγρης 2.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 15 (2), Ουτόμι 2, Καμαριανός, Σίτου 5, Περάντες 8, Κολοβέρος 7 (1), Μπράικοβιτς 19 (1/2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 2, Χατζηνικόλας, Μπίλης, Παπαδάκης 1, Πόλεϊ 4.