A1 Basket League: Νίκη παραμονής για Ιωνικό

Μεγάλη και σπουδαία νίκη παραμονής πέτυχε κόντρα στον ΠΑΟΚ ο Ιωνικός.

Ο Ιωνικός στην μοναδική, από τις συνολικά τρεις αναμετρήσεις της ημέρας που διεξήχθη, υπερασπίστηκε την έδρα του και νίκησε με 74-71 τον ΠΑΟΚ σε έναν αγώνα για πολύ γερά νεύρα παίρνοντας ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή.

Αυτή ήταν η 4η νίκη για τους γηπεδούχους ε τον Ντιέγκο Κάπελαν να σκοράρει κατά ριπάς στην τέταρτη περίοδο και να βάζει και το μεγάλο τρίποντο για το 73-71 στα έξι δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε.

Αντίθετα ο ΠΑΟΚ υπέστη την 7η ήττα του στο πρωτάθλημα και πλέον βρίσκεται βαθμολογικά πιο κάτω από Άρη και Περιστέρι στην μάχη για ένα καλύτερο πλασάρισμα στη κατάταξη.

Μοιραίος παίκτης για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ήταν ο Ράιλι ο οποίος αστόχησε στο σουτ που θα έδινε την νίκη στον ΠΑΟΚ.

Πολύ κακή βραδιά για τον Τζέιλεν Ράιλι (1/10 σουτ σε 26 λεπτά), με τον Λυκογιάννη να στερείται και τους τραυματίες Σαλούστρο – Μαργαρίτη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Σταματόπουλος, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-20, 38-39, 54-53, 74-71

ΙΩΝΙΚΟΣ (Τσίκληρας): Αρσενόπουλος (0/5 σουτ), Μαυροκεφαλίδης 12 (5/10 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μάντζαρης 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χόκινς 9 (4/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λέισι 12 (1/7 τρίποντα), Κάπελαν 16 (4), Νούνιεζ 8 (6 ριμπάουντ), Σίμονς 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παρκς 4

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 22 (5/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ράιλι 3 (1/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Πόλι 15 (5/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Καμπερίδης 3 (1), Ρένφρο 6 (7 ριμπάουντ), Τσιακμάς, Χαντς 20 (4/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 9/11 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σλαφτσάκης, Κακλαμανάκης 2