A1 Basket League: Πρώτη νίκη με ανατροπή για τον Κολοσσό Ρόδου

Ο Κολοσσός Ρόδου γύρισε ματς 14 πόντων και πέτυχε κόντρα στο Λαύριο την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε εκτός έδρας το Λαύριο με 82-74 και πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα σε αντίθεση με το Λαύριο που ακόμα παραμένει στο μηδέν.

Για να φτάσει όμως η ομάδα του Γιώργου Σιγάλα στο πρώτο της ροζ φύλλο χρειάστηκε να γυρίσει διαφορά 14 πόντων και χάρις σε ένα τρομερό 3ο δεκάλεπτο να φτάσει στην πολυπόθητη νίκη η οποία πανηγυρίστηκε δέοντος στην ομάδα.

Στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης η άμυνα του Κολοσσού ήταν αυτή που έδωσε την ενέργεια στην ομάδα ώστε να κάνει την ανατροπή.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Ζακεστίδης, Λεβεντάκος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 43-29, 58-61, 74-82

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουράτος 19 (1/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 8/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γόντικας 11 (4/9 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Βον 3 (1/8 σουτ, 11 ριμπάουντ), Φόρεστ 3 (1/3 τρίποντα), Σλέιτερ 4, Τσάμης, Γκρίφιν 12 (2/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Σέρμαν 10 (2/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Ζάρας, Γουαχάμπ 12 (5/6 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σιγάλας): Γκάουντλοκ 17 (7/11 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ασίστ), Ορτίθ 6 (1 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κολοβέρος 8 (1), Τσαϊρέλης, Ντανουσέβιτσους 11 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Νέλσον 9 (3/4 τρίποντα), Σλαφτσάκης 2, Οκόρο 5 (1/7 δίποντα, 13 ριμπάουντ), Πετρόπουλος 2, Χατζηνικόλας 11 (3/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Μπιλλής 11 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές), Κουρουπάκης