Α1 Γυναικών: Άνετα και εύκολα ο Παναθηναϊκός στο ντεμπούτο Χριστινάκη

Άνετο απόγευμα κόντρα στον Παναθλητικό είχε ο Παναθηναϊκός στο ντεμπούτο της Ελεάννας Χριστινάκη με τα “πράσινα”

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Παναθλητικού με 76-49 σε αναμέτρηση για την 14η αγωνιστική της Α1 γυναικών του μπάσκετ.

Αυτή ήταν η νίκη νούμερο 13 για τις κοπέλες της Ελένης Καπογιάννη που συνεχίζουν να καταδιώκουν τον Ολυμπιακό στη βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Στην αναμέτρηση έκανε ντεμπούτο και το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας η Ελεάννα Χριστινάκη η οποία σημείωσε 4 πόντους μάζεψε 3 ριμπάουντ και μοίρασε και μια τελική πάσα.

Ο Παναθηναϊκός πλέον, κοιτάζει το εκτός έδρας ματς με την Ελιτζούρ Χολόν που θα κρίνει την πρόκριση στην επόμενη φάση του EuroCup με το “Τριφύλλι” να θέλει νίκη με 8 πόντους διαφορά προκειμένου να προκριθεί στην επόμενη φάση.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ στην αρχή του πρώτου δεκαλέπτου (0-5) αλλά γρήγορα με καλάθι της Ριντ και 7 συνεχόμενους πόντους από την Πότερ πέρασε μπροστά (9-7). Στη συνέχεια, η Παυλοπούλου πρόσθεσε ένα τρίποντο για το 12-7. Το «τριφύλλι» προηγήθηκε και με +8 (20-12) λίγο πριν λήξει η περίοδος αλλά ο Παναθλητικός στην τελευταία επίθεση πέτυχε τρίποντο για το 20-15.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ανταγωνιστικό και στη δεύτερη περίοδο μέχρι και το 18’ όταν με τρίποντο της Κάρτερ ο ΠΑΟ έκανε το +6 (31-25). Ο Παναθλητικός συνέχισε να βρίσκει λύσεις για να μένει κοντά στο σκορ αλλά η Παυλοπούλου με εύστοχο τρίποντο έδωσε αέρα +8 (37-29) στο ημίχρονο.

Οι «πράσινες» επέστρεψαν με φόρα από τα αποδυτήρια και «έχτισαν» ένα +10 (43-33) το οποίο διευρύνθηκε σε +20 (55-35). Η τρίτη περίοδος έληξε 55-38 υπέρ του ΠΑΟ.

Η τελευταία περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τη διαφορά να ξεπερνάει τους 30 πόντους για το τελικό 76-43.

Διαιτητές: Τσακιράκη-Μπακετέα-Μπαβέλας

Δεκάλεπτα: 20-15, 37-29, 55-38, 76-43

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 17, Ζιάκα, Κωτούλα, Παυλοπούλου 10(2), Πότερ 12, Χριστινάκη 4, Σωτηρίου 3(1), Μπουντούρη 2, Αλεξανδρή 6, Κάρτερ 13(1), Θεοδωρομανωλάκη 3, Χαιριστανίδου 6.

Παναθλητικός (Γκούμας): Τόμπκινς 9(1), Θεοδώρου 2, Μυγδαλιά, Τράντα 4, Καμπερίδου, Τσινασλανίδου, Γουίλιαμς 6, Σταματάκη 6, Χωλοπούλου 5(1), Σύρπα 11.