Α1 Γυναικών: Άνετα τον ΠΑΟΚ με το βλέμμα στον Ολυμπιακό

Άνετη νίκη επί του ΠΑΟΚ πέτυχε ο Παναθηναϊκός και πλέον σκέφτεται Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΠΑΟΚ στο κλειστό της Λεωφόρου  με 69-53 για την 11η αγωνιστική της Α1 γυναικών και πλέον κοιτάζουν τον προημιτελικό του κυπέλλου με τον Ολυμπιακό.

Οι “Πράσινες” φρόντισαν με το καλησπέρα της αναμέτρησης να πάρουν το προβάδισμα το οποίο και το διατήρησαν μέχρι και το τέλος δίνοντας την ευκαιρία στην Ελένη Καπογιάννη να ξεκουράσει αρκετές από τις βασικές της αλλά και να δοκιμάσει σχήματα εν όψει Ολυμπιακού.

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ με τη Ριντ (2-0) και κράτησε τον ΠΑΟΚ χωρίς σκορ στα πρώτα τέσσερα λεπτά (7-0). Οι φιλοξενούμενες όμως κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 9-9 δύο λεπτά αργότερα. Οι «πράσινες» με τη Ριντ (10π. στο 1ο δεκάλεπτο) κατάφεραν να ολοκληρώσουν την πρώτη περίοδο με +5 (15-10).

Με την ίδια φόρα μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟ και με ένα γρήγορο 5-0 από Χαιριστανίδου και Ριντ προηγήθηκε με +10 (20-10). Το «τριφύλλι» κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και να «κλείσει» το ημίχρονο 31-18 υπέρ του.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του αγώνα και παρότι ο ΠΑΟΚ με σερί 0-8 πλησίασε στο -6 (40-34), κατάφερε να αντιδράσει και να στείλει πάλι τη διαφορά στο +10 (47-37) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Οι «πράσινες»  συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στην τελευταία περίοδο στέλνοντας τη διαφορά στο +18 (58-40) και θέτοντας τις βάσεις για το τελικό 69-53.

Διαιτητές: Καρακωνσταντόπουλος-Νάστος-Μπακετέα

Δεκάλεπτα: 15-10, 31-18, 47-37, 69-53

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 16, Ζιάκα 3(1), Κωτούλα 6(2), Παυλοπούλου 2, Πότερ 8, Σωτηρίου 6, Μπουντούρη, Αλεξανδρή 8(2), Παλάσκα, Κάρτερ 6(2), Θεοδωρομανωλάκη 3(1), Χαιριστανίδου 11.

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου 6, Κιολέογλου1, Στεφανάκη, Κατσαμούρη, Κουκουναρίδου, Γουίλιαμς 10, Γουίλσον 21(3), Καρλάφτη 15(1), Πολυμέρου.