Α1 Γυναικών: Άνετη φιλική νίκη κόντρα στον ΠΑΣ ο Παναθηναϊκός

Νέα φιλική νίκη για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε σε φιλική αναμέτρηση τον ΠΑΣ Γιάννινα με 85-56.

Η αναμέτρηση έδωσε την ευκαιρία και τη δυνατότητα στην Ελένη Καπογιάννη να εξάγει ακόμα περισσότερα και καλύτερα συμπεράσματα για την αγωνιστική ετοιμότητα των παικτριών της λίγες μέρες πριν την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων.

Η προπονήτρια του Παναθηναϊκού έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριες που είχε στη διάθεση της.

Κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης τιμήθηκε και βραβεύτηκε για την κατάκτηση του περσινού πρωταθλήματος η Άσπα Καλαμπάκου η οποία παρέλαβε και το μετάλλιο του πρωταθλήματος.

Αναλυτικά η ενημέρωση για την αναμέτρηση

«Οι πρωταθλήτριες επικράτησαν με 85-59 επί του ΠΑΣ Γιάννινα στη φιλική αναμέτρηση σήμερα το μεσημέρι στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Οι «πράσινες» έδειξαν και σε αυτό το φιλικό ότι βρίσκονται σε καλό αγωνιστικό ρυθμό για το χρονικό σημείο που είμαστε.

Το «τριφύλλι» μπήκε καλά από την αρχή του ματς και πήρε προβάδισμα από την πρώτη περίοδο με το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να είναι 28-12.

Στη δεύτερη περίοδο οι αθλήτριες της κόουτς Καπογιάννη συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και αύξησαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά στους 23 πόντους. Το ημίχρονο έκλεισε 52-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟ διατήρησε την καλή του επίδοση και παρά την προσπάθεια του ΠΑΣ για αντεπίθεση στην αρχή της περιόδου κράτησε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (74-53).

Η τελευταία περίοδος ήταν η καλύτερη του ΠΑΟ στο αμυντικό κομμάτι αφού τα Γιάννενα πέτυχαν μόλις 6 πόντους και παρόλο που έπεσε λίγο ο επιθετικός ρυθμός τους πήραν μια άνετη νίκη με 85-59.

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 52-29, 74-53, 85-59»