Α1 Γυναικών: Άνετος και πρώτος ο Παναθηναϊκός

Εύκολη και άνετη νίκη του Παναθηναϊκού επί των Εσπερίδων.

Ο Παναθηναϊκός χωρίς να ζοριστεί καθόλου επικράτησε με 76-54 των Εσπερίδων στο κλειστό της Λεωφόρου και έκανε το 4/4 στην Α1.

Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη έβγαλε ενέργεια τόσο σε άμυνα όσο και στην επίθεση και σημείωσε μια εύκολη νίκη λίγες μέρες πριν τα πολύ κρίσιμα παιχνίδια με Ενισέι για το eurocup και Ολυμπιακό για την Α1.

Η εξέλιξη του αγώνα έδωσε και την ευκαιρία αλλά και τη δυνατότητα στην προπονήτρια του Παναθηναϊκού να δοκιμάσει διάφορα σχήματα αλλά και αν δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριες της.

Πριν το τζάμπολ κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη της Βάσως Μπεσκάκη η οποία «έφυγε» πριν λίγες μέρες από τη ζωή χτυπημένη από τον καρκίνο.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης η μονομαχία, μετά από 3 περίπου χρόνια, και πάλι των αδελφών Βιντσιλαίου.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή μέχρι το τέλος και δίκαια πήρε ένα ακόμα δίποντο. Το «τριφύλλι» κατάφερε να ανεβάζει σταδιακά την απόδοση του όσο περνούσε η ώρα και το τελικό …μιλάει από μόνο του.

Οι γηπεδούχες έκαναν μια καλή πρώτη περίοδο με τη συνθήκη ότι απείχαν από προπονήσεις και αγώνες και προηγήθηκαν με 16-11 και κατάφεραν μέχρι το ημίχρονο να πάρουν διαφορά ασφαλείας με 31-19.

Στην Τρίτη περίοδο το «τριφύλλι» πάτησε γκάζι και κατάφερε να πετύχει όσους πόντους είχε πετύχει στις δύο πρώτες περιόδους μαζεμένους με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα με 62-30.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο ΠΑΟ έκανε συντήρηση δυνάμεων και κατόρθωσε να ολοκληρώσει με 76-54.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 14, Ζιάκα 2, Σταμάτη 2, Λύμουρα 8 (2), Σμιθ 18 (2), Κωτούλα 6 (2), Βιντσιλαίου Α. 2, Μπουντούρη, Στακ 9 (1), Χολμς 11 (3) και Χατζηνικολάου 2.

Εσπερίδες (Νανάκος): Παπαϊωάννου , Καμμένου, Γασπαράτου, Λουκάτου 3, Πότερ 14 (1), Πατεράκη 8, Μπενέκη, Μαργέλου 2, Βιντσιλαίου Σ. 9 (1), Κασάπογλου, Μπάραμαν 18 (2) και Σταμούλου.

Αμέσως μετά το τέλος της αναμέτρησης η Αγγελική Βιντσιλαίου μιλώντας στο επίσημο σαιτ του ερασιτέχνη Παναθηναϊκού τόνισε τα εξής: «Σήμερα παίξαμε κόντρα σε μια ομάδα που νίκησε την προηγούμενη αγωνιστική και χρειαζόταν προσοχή από πλευράς μας. Είχαμε εξάλλου και το πρόβλημα με τα κρούσματα Covid και μείναμε λίγο πίσω στις προπονήσεις. Παρόλα αυτά επιστρέψαμε στις νίκες σήμερα και είχαμε την ουσία. Ακολουθήσαμε το πλάνο και έτσι εκμεταλλευτήκαμε την έδρα μας. Ευχαριστούμε τον κόσμο για την βοήθεια σήμερα και τους περιμένουμε και στο ευρωπαϊκό ματς την Τρίτη στο ΟΑΚΑ».