A1 Γυναικών: Άνετος ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε άνετα του ΟΑ Χανίων στην επανέναρξη της Α1 γυναικών του μπάσκετ.

Ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε αντίσταση και νίκησε άνετα με 73-39 τον ΟΑ Χανίων για την 9η αγωνιστική της Α1 γυναικών.

Τα Χανιά ήταν ανταγωνιστικά για ένα ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό να πατάει γκάζι στην τρίτη περίοδο να τρέχει ένα επιμέρους σερί 22-4 και να ολοκληρώνει τη σεμνή τελετή.

Η εξέλιξη του αγώνα έδωσε μάλιστα την ευκαιρία αλλά και τη δυνατότητα στην Ελένη Καπογιάννη να ρίξει στο παρκέ όλες τις παίκτριες που είχε στη διάθεση της και να δοκιμάζει διάφορα σχήματα εν όψει της συνέχειας.

Στην αναμέτρηση έκαναν ντεμπούτο και τα δύο νέα μεταγραφικά αποκτήματα του Παναθηναϊκού η Φιντζέραλντ και η Κάιζερ με την πρώτη να πετυχαίνει 9 πόντους και τη δεύτερη 2.

Πρώτη σκόρερ για τις πρωταθλήτριες ήταν η Κωτούλα που σημείωσε 17 πόντους με 4 τρίποντα με την Ρίντ να την ακολουθεί με 15.

Στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης και ήταν άστοχος σε αρκετές επιθέσεις με αποτέλεσμα να κυνηγάει το σκορ. Προς το τέλος της περιόδου οι «πράσινες» άρχισαν να βρίσκονται λίγο καλύτερα μεταξύ τους και η πρώτη περίοδος έληξε με 15-16 , με την ομάδα των Χανίων να βρίσκεται μπροστά στο σκορ.

Δεν άλλαξε κατά πολύ η εικόνα στην δεύτερη περίοδο καθώς ο Παναθηναϊκός δεν έβρισκε εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Ναι μεν δεν δεχόταν εύκολα πόντους όμως και πάλι με αυτά τα δεδομένα το ημίχρονο έκλεισε με τις φιλοξενούμενες μπροστά στο σκορ 26-28.

Στην Τρίτη περίοδο ο ΠΑΟ αφυπνίστηκε,  κατάφερε να γυρίσει το εις βάρος του σκορ   ,  ενώ κράτησε την αντίπαλο του χωρίς καλάθι για περίπου έξι λεπτά. Το «τριφύλλι» έκανε ένα σπουδαίο δεκάλεπτο σημειώνοντας 24 πόντους και δέχτηκε μόλις τέσσερις με αποτέλεσμα το σκορ να ξεφύγει σε 48-32.

Η τέταρτη περίοδος πήρε διαδικαστικό χαρακτήρα , η κόουτς Ελένη Καπογιάννη έκανε αρκετές αλλαγές και το τελικό 73-39 μιλάει από μόνο του.

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Καρακάσης-Μαρίγλη και τα δεκάλεπτα του αγώνα: 15-16, 26-28, 48-32, 73-39.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 15, Φίτζεραλντ 9, Ζιάκα 2, Σταμάτη 5, Λύμουρα 6, Κωτούλα 17(4), Μπουντούρη 4, Γρηγοροπούλου, Μυλωνάκη 2, Χολμς 11(12), Κάιζερ 2.

ΟΑ Χανίων (Σόφτσης): Τζουγκράκη 1, Αργυροπούλου, Σαλιάι 3, Πούλινς 3, Παπαδάκη, Τσιχλάκη 2, Οικονομάκη 1, Ροντρίγκεζ 14(3), Ντέλιτς 3, Χάρις 12.

Αμέσως μετά το τέλος του αγώνα η Γωγώ Σταμάτη σε δήλωση της στο επίσημο σάιτ του ερασιτέχνη Παναθηναϊκού είπε τα εξής: «Επανήλθαμε με νίκη στις αγωνιστικές μας υποχρεώσεις και σίγουρα πετύχαμε τον στόχο μας για σήμερα. Προσπαθούμε να συνδυάζουμε τις νίκες με καλές εμφανίσεις και να είμαστε προσηλωμένες στους στόχους μας. Ακολουθεί πλέον ένα δύσκολο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ και το μυαλό μας βρίσκεται ήδη στο συγκεκριμένο παιχνίδι»