Α1 Γυναικών μπάσκετ: Άνετα τον ΠΑΣ ο Παναθηναϊκός

Χωρίς να δυσκολευτεί καθόλου και εν μέσω αποθέωσης ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΠΑΣ και έκλεισε ιδανικά το 2022.

Ο Παναθηναϊκός, έχοντας κεκτημένη ταχύτητα από το θρίαμβο επί του Ολυμπιακού, νίκησε άνετα στο κλειστό “Π. Γιαννακόπουλος” τον ΠΑΣ Γιάννινα με 68-47 για την 12η αγωνιστική της Α1 και πρόσθεσαν ακόμα μια νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη έκαναν και πάλι στο παρκέ αυτά που τους είχε ζητήσει η προπονήτρια τους και έφτασαν άνετα και εύκολα στην 11η νίκη τους στο πρωτάθλημα που τους διατήρησε σε απόσταση αναπνοής από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να έφτασε άνετα στην νίκη αλλά χρειάστηκε η 3η περίοδος προκειμένου να πάρει διαφορά καθώς τόσο στην πρώτη περίοδο όσο και στη δεύτερη το σκορ έδινε ελπίδες στον ΠΑΣ. Το τρίτο δεκάλεπτο ωστόσο ήταν το πλέον κομβικό για την αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό να πατάει γκάζι στην επίθεση να βγάζει ενέργεια στην άμυνα και να φτάνει τελικά στην εύκολη νίκη.

Η Αρίκα Κάρτερ με 15 πόντους και 4 τρίποντα και η Έμιλι Πότερ με 14 πόντους ήταν οι πρώτες σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ο οποίος πήρε πόντους από όλες σχεδόν τις παίκτριες που έριξε στο παρκέ η Ελένη Καπογιάννη.

Η Διονυσία Αλεξανδρή σε ερώτηση για το Κύπελλο είπε: «Δεν έχουμε ολοκληρώσει το στόχο μας, δεν έχουμε το Κύπελλο στα χέρια μας. Κακά τα ψέματα αποκλείσαμε το μεγάλο φαβορί αλλά μένουν δύο ακόμα παιχνίδια. Ένα ευχαριστώ στον κόσμο για τη μαγική ατμόσφαιρα ακόμα μια φορά. Δεν το έχω ξαναζήσει αυτό και θα συνεχίσουμε να προσπαθούμε για να τους κάνουμε χαρούμενους».

Παναθηναϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα 68-47
Διαιτητές: Κουτσοδήμος-Χαϊνά-Καραμπιτσάκος
Δεκάλεπτα: 12-12, 31-25, 50-37, 68-47
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ  11, Ζιάκα, Κωτούλα, Παυλοπούλου 8(2), Πότερ 14, Σωτηρίου 2, Μπουντούρη 5(1), Αλεξανδρή 4, Παλάσκα 2, Κάρτερ 15(4), Θεοδωρομανωλάκη 3(1), Χαιριστανίδου 4.
ΠΑΣ Γιάννινα (Μαργαρίτης): Μπριγκς 8, Σαρηγιαννίδου 11, Μαρίνη 4, Καλαμπάκου, Στεργίου, Εφα 8, Εβόντο 16(1).