Α1 Γυναικών μπάσκετ: Άνετο πέρασμα από την Καλλιθέα για τον Παναθηναϊκό

Μια όμορφη βόλτα από το κλειστό των Εσπερίδων πραγματοποιήσε η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Παναθηναϊκού.

Ο Παναθηναϊκός είχε ένα πολύ εύκολο απόγευμα κόντρα στις Εσπερίδες τις οποίες διέλυσε εκτός έδρας με 92-61 για την 17η αγωνιστική της Α1 γυναικών του μπάσκετ.

Αυτό ήταν το 16ο ροζ φύλλο για φέτος  για την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη η οποία έδειξε έτοιμη εν όψει του μεγάλου ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με τον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα.

Η αναμέτρηση με τις Εσπερίδες δε αξίζει κριτικής καθώς ο Παναθηναϊκός είχε από την αρχή το προβάδισμα και με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο όταν οι γηπεδούχες παρουσιάστηκαν κάπως ανταγωνιστικές δεν αντιμετώπισε απολύτως κανένα πρόβλημα.

Σημείο κλειδί για την νίκη του Παναθηναϊκού ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο όταν και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 48-29 βάζοντας τέλος στην σεμνή αυτή τελετή.

Έμιλι Πότερ και Ελεάννα Χριστινάκη ηγήθηκαν του σκοραρίσματος με 19 πόντους με την Θεοδωρομανωλάκη να σημειώνει 10.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ανταγωνιστικό με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον ΠΑΟ να τελειώνει την περίοδο με +2 (20-22).

Στη συνέχεια, οι αθλήτριες της κόουτς Καπογιάννη βρήκαν ρυθμό και με σερί 9-26 κατάφεραν να «κλείσουν» το ημίχρονο με αέρα 19 πόντων (29-48).

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν ήταν το ίδιο παραγωγικό για τον ΠΑΟ σε σχέση με τα δύο προηγούμενα, ωστόσο με καλή αμυντική λειτουργία κατάφερε να διευρύνει τη διαφορά στο +22 (44-66).

Η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με την κόουτς Καπογιάννη να ανοίγει το rotation και να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριές της. Το τελικό σκορ ήταν 61-92 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Διαιτητές: Τσαχάκης-Κονταράτος-Χριστοδουλάκης

Δεκάλεπτα: 20-22, 29-48, 44-66, 61-92

Εσπερίδες Καλ. (Σόφτσης): Στολίγκα 9, Βιργκιόγκε 13, Τσούρντου, Γασπαράτου 1, Πρίφτη 6(1), Κορρέ 21(3), Μαργέλου 2, Κασάπογλου, Χίγκινς 9, Γουλφολκ.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 7, Ζιάκα, Κωτούλα 9(1), Παυλοπούλου 8(2), Πότερ 19, Σωτηρίου 6, Αλεξανδρή 5(1), Χριστινάκη 19(1), Φελούρη, Κάρτερ 3(1), Θεοδωρομανωλάκη 10(2), Χαιριστανίδου 6.