Α1 Γυναικών μπάσκετ: Άνετο πέρασμα του Παναθηναϊκού από το Μοσχάτο

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε απολύτως κανένα πρόβλημα στο Μοσχάτο απέναντι στην Ελευθερία και πέρασε εύκολα από την έδρα της ομάδας του Μοσχάτου.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε για την 18η αγωνιστική της Α1 γυναικών του μπάσκετ εκτός έδρας την Ελευθερία Μοσχάτου με 77-49 και πέτυχε την 17η νίκη του στο πρωτάθλημα.

Οι πράσινες που αγωνίστηκαν με μαύρο πένθος λόγω της απώλειας της Ρούξι Ντουμιτρέσκου έβγαλαν ενέργεια τόσο σε άμυνα όσο και στην επίθεση με την Ελένη Καπογιάννη να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριες, ενώ πριν την έναρξη του αγώνα οι γηπεδούχοι τίμησαν και βράβευσαν την Λιλιάννα Καρακασίδου για την προσφορά της πέρσι στην Ελευθερία.

Στο αγωνιστικό κομμάτι στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να πατήσει γκάζι και οι γηπεδούχες ήταν κοντά στο σκορ με αποτέλεσμα το σκορ να λήξει με 13-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟ ανέβασε στροφές σκόραρε με μεγαλύτερη συχνότητα και κλείδωσε τον αντίπαλο αμυντικά με αποτέλεσμα να πάρει διαφορά ασφαλείας στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με 24-38.

Παρόμοιο με το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν και το τρίτο καθώς οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη έκαναν εξαιρετική δουλειά και πήρα ευρύ προβάδισμα με 34-60.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και το αξιοσημείωτο ήταν ότι έπαιξαν πολλές νεαρές αθλήτριες του «τριφυλλιού» όπως οι Καμπάκα, Μπάτσιου, Πατσιάτζη και Υφαντοπούλου.

Ο Παναθηναϊκός είχε πλουραλισμό στο σκοράρισμα και το βάρος του σκοραρίσματος σήκωσαν οι Παυλοπούλου (13π.), Σωτηρίου (12π.) και Αλέιν (11π.).

Δεκάλεπτα: 13-16, 24-38, 34-60, 49-77
Ελευθερία Μοσχάτου (Χατζηδάκη): Σπόλιαρ 7, Νάτσκου 1, Αλιφραγκή, Κινγκ 10, Λέρη 5(1), Ταμπάκου 5, Σπαθάρου 9(2), Κάισερ 12.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 7(1), Παυλοπούλου 13(1), Καμπάκα, Τσβίτκοβιτς 9(1), Μπάτσιου 3(1), Σωτηρίου 12(2), Πατσιάτζη 3, Τζόουνς 8, Θεοδωρομανωλάκη 8(2), Αλέιν 11, Χαιριστανίδου 3(1), Υφαντοπούλου.