Α1 Γυναικών μπάσκετ: Εύκολα τα Χανιά ο Παναθηναϊκός

Άνετο απόγευμα κόντρα στα Χανιά είχε η ομάδα του Παναθηναϊκού.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε για την 8η αγωνιστική της Α1 γυναικών του μπάσκετ του ΟΑ Χανίων με 85-40 και επέστεψε στις νίκες μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό και στρέφονται πλέον στο ευρωπαϊκό ματς με τη Ραμάτ Χασαρόν, την Τρίτη 6 Δεκεμβρίου στις 20:30 στο ΟΑΚΑ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης μάλιστα έδωσε την ευκαιρία και τη δυνατότητα στην Ελένη Καπογιάννη να βάλει στο παρκέ όλες τις παίκτριες της και να ανοίξει το ρόστερ.

Για τον Παναθηναϊκό Κωτούλα και Πότερ είχαν από 12 πόντους ενώ από τα Χανιά η Τζάκσον ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 15 πόντους

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι «πράσινες» βρέθηκαν πίσω στο σκορ (0-5) αλλά με δύο βολές της Ριντ και εύστοχο τρίποντο της Κάρτερ ισοφάρισαν σε 5-5.  Στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου ανέβασαν στροφές και με πολυφωνία στην επίθεση κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο 19-12.Στο 2ο δεκάλεπτο ο ΠΑΟ διατήρησε την απόδοσή του σε υψηλά επίπεδα και έστειλε τη διαφορά στο +10 με τρίποντο της Κωτούλας (22-12). Κατάφερε να κρατήσει χαμηλά τα Χανιά και στο δεύτερο δεκάλεπτο ενώ πολλές επιθετικές λύσεις έδωσαν οι Μπουντούρη, Κωτούλα και Σωτηρίου. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το «τριφύλλι» να είναι μπροστά με +18 (43-25).Οι «πράσινες» επέστρεψαν με όρεξη στο παρκέ και έστειλαν τη διαφορά στο +25 (50-25) ενώ κράτησαν χωρίς σκορ τα Χανιά για τέσσερα λεπτά (μέχρι το 24’). Ο ΠΑΟ προηγήθηκε και με +33 (62-29), θέτοντας τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση. Το δεκάλεπτο έληξε 62-31.

Η τελευταία περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με την κόουτς Καπογιάννη να δοκιμάζει διάφορα σχήματα και να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριές της. Η διαφορά ξεπέρασε τους 40 πόνους για το τελικό 85-40.

O assistant coach Ανδρέας Ζιάκας δήλωσε: «Η αλήθεια είναι ότι το διάστημα που προηγήθηκε είχαμε πολλές απουσίες λόγω της Εθνικής ομάδας. Να συγχαρούμε τα κορίτσια της Εθνικής για την πρόκρισή τους. Είναι πολύ σημαντικό για το ελληνικό γυναικείο μπάσκετ. Οπότε κάναμε με πολύ λιγότερα άτομα προπόνηση, έχει και η Πηνελόπη Παυλοπούλου το κάταγμα στη μύτη της, προσπαθήσαμε να τα καλύψουμε όλα αυτά. Μας πήρε λίγο χρόνο στην αρχή αλλά τελικά τη βρήκαμε την άκρη μας, μοιράσαμε το χρόνο, έπαιξαν όλα τα κορίτσια».

Η Φαίη Κωτούλα είπε: «Η αλήθεια είναι ότι όταν μπαίνει το πρώτο τρίποντο μετά νιώθω κι εγώ καλύτερα αλλά πραγματικά βγήκαν οι φάσεις και έτυχε να σουτάρω εγώ. Κάναμε μια καλή εμφάνιση σήμερα και συνεχίζουμε. Χρειαζόμασταν λίγη ξεκούραση από τα συνεχόμενα παιχνίδια, συνήθως δύο ματς τη βδομάδα σε Ελλάδα και Ευρώπη. Είχαμε απουσίες λόγω της Εθνικής αλλά παράλληλα είχαμε την ευκαιρία να δουλέψουμε κάποια πράγματα. Γύρισαν τα κορίτσια, γυρίσαμε σε αγωνιστικό ρυθμό και είμαστε χαρούμενες για αυτό».

Διαιτητές: Σκαλτσής-Αργυρούδης-Κούλης Χ.

Δεκάλεπτα: 19-12, 43-25, 62-31, 85-40

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 14, Ζιάκα, Κωτούλα 12 (4), Παυλοπούλου 2, Πότερ 12, Σωτηρίου 6, Μπουντούρη 10, Αλεξανδρή 10, Παλάσκα, Κάρτερ 8 (2), Θεοδωρομανωλάκη 3, Χαιριστανίδου 6.

ΟΑ Χανίων (Λάππας): Κόλεμα, Γεροστεργίου Χ.Μανουκάκη, Κόνιαλη 5(1), Ακλ 8, Γεροστεργίου Μ. 10(1), Τσιχλάκη 2, Τζόνσον 15.