Α1 Γυναικών μπάσκετ: Εύκολα τις Εσπερίδες ο Παναθηναϊκός και 1-0 στη σειρά

Με πρωταγωνίστρια την Αλέιν ο Παναθηναϊκός νίκησε τις Εσπερίδες και έκανε το 1-0 στη σειρά της ημιτελικής φάσης των πλέι-οφ της Α1 γυναικών του μπάσκετ.

Ο Παναθηναϊκός χωρίς να δυσκολευτεί, με εξαίρεση το ξεκίνημα της αναμέτρησης, νίκησε στο κλείστο “Π. Γιαννακόπουλος” τις Εσπερίδες Καλλιθέας με 75-58 και άνοιξε το σκορ στην μεταξύ τους σειρά για την ημιτελική φάση των πλέι-οφ της  Α1 γυναικών του μπάσκετ.

Η Αλέιν τα έκανε όλα στο πάρκε τόσο στην επίθεση με 16 πόντους όσο και στο πίσω μέρος του παρκέ με 14 ριμπάουντ βοηθώντας τα μέγιστα την ομάδα της να φτάσει στην νίκη και στο 1-0.Αξιοσημείωτη και η παρουσία της Τζασμίν Τζόουνς με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ κα 6 ασίστ.

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς την αρχηγό του την Πηνελόπη Παυλοπούλου η οποία προτιμήθηκε να ξεκουραστεί από την Ελένη Καπογιάνη και εν όψει συνέχειας και κυρίως εν όψει των τελικών εκεί όπου θα κριθεί ο τίτλος της πρωταθλήτριας ομάδας.

O Παναθηναϊκός μπήκε λίγο νωθρά στο παιχνίδι και στον αντίποδα οι Εσπερίδες κατάφεραν να αιφνιδιάσουν στην αρχή της αναμέτρησης.

Μάλιστα η ομάδα από την Καλλιθέα κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 4-13 με αποτέλεσμα να βάλει δύσκολα στις «πράσινες» οι οποίες με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν και πήραν προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 20-17.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος και στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς Παναθηναϊκός και Εσπερίδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το ημίχρονο.

Το «τριφύλλι» δεν κατάφερε να ξεφύγει αφού δέχτηκε αρκετά καλάθια με αποτέλεσμα το σκορ στη λήξη του δευτέρου δεκαλέπτου να είναι 39-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε προσεκτικός και συγκεντρωμένος και κατάφερε στα μισά του να πάρει προβάδισμα με 47-42 και γρήγορα το μετέτρεψε σε 52-42. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 56-48.

Στα μισά του τελευταίου δεκάλεπτου ο Παναθηναϊκός είχε πάντα τον έλεγχο του αγώνα με 63-55 και στο τελευταίο πεντάλεπτο πάτησε γκάζι για να επιβληθεί του αξιόμαχου αντιπάλου του τελικά με 75-58.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 39-39, 56-48, 75-58.

Διαιτητές: Λεβεντάκος-Κούλης Χ.-Καψιώχας

Δεκάλεπτα: 22-17, 39-39, 56-48, 75-58

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 16(1), Καρακασίδου 3(1), Παυλοπούλου, Καμπάκα, Τσβίτκοβιτς 11(1), Μπάτσιου, Σωτηρίου 8, Αλεξανδρή 5(1), Τζόουνς 13, Αλέιν 19(1), Χαιριστανίδου.

Εσπερίδες (Σόφτσης): Χάιλαρ 13(1), Χατζηβασιλείου, Μουρ 23, Πριφτη 4, Κορρέ 3(1), Μπενέκη 4, Πάτι.

Η προπονήτρια του Παναθηναϊκού Ελένη Καπογιάννη δήλωσε αμέσως μετά το τέλος του αγώνα στην επίσημη ιστοσελίδα του Ερασιτέχνη «Είχαμε καιρό να παίξουμε ένα δυνατό ματς και αυτό λέει πολλά αυτή τη στιγμή. Δεν ήμασταν τόσο σκληρές όσο θέλαμε όμως στο δεύτερο ημίχρονο καταφέραμε να βελτιωθούμε.

Έχουμε κορίτσια που προέρχονται από τραυματισμό , η Πηνελόπη σήμερα δεν μπόρεσε να μας βοηθήσει και ψάχνουμε τη χημεία μας με βάση τα δεδομένα που έχουμε.

Όπως και να έχει αυτά τα ματς μας κάνουν καλό και θέλουμε να παρουσιαστούμε έτοιμες για τους τελικούς. Αφιερώνουμε τη νίκη μας στον φίλο μας τον Γιώργο Γατή που είναι στο νοσοκομείο».