A1 Γυναικών μπάσκετ: Νίκη για Παναθηναϊκό στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εκτός έδρας τον Πρωτέα Βούλας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών του μπάσκετ.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εκτός έδρας τον Πρωτέα Βούλας με 76-50 και ξεκίνησε με το δεξί το φετινό πρωτάθλημα της Α1 γυναικών του μπάσκετ.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη έβγαλαν πάθος, είχαν ενέργεια στην άμυνα και στην επίθεση και με κορυφαία του παρκέ την Σταμολάμπρου έφτασαν στην νίκη και στους πρώτους δύο βαθμούς στο σακούλι τους.

Οι «πράσινες» έδειξαν καλά στοιχεία στο παιχνίδι τους ενόψει της ευρωπαϊκής πρεμιέρας στο Βέλγιο την Πέμπτη (12/10, 21:00) κόντρα στην Kangoeroes Mechelen στο EuroCup.

Με τη Σταμολάμπρου (19 π.) και τη Τζόουνς (15 π.) να πρωταγωνιστούν επιθετικά αλλά και πολλές συνεργασίες (26 ασίστ συνολικά), ο Παναθηναϊκός πήρε το θετικό αποτέλεσμα στη Βούλα.

Το ξεκίνημα δεν ήταν ιδανικό για το «τριφύλλι» στο πρώτο δεκάλεπτο που αποδείχθηκε αμφίρροπο με τις γηπεδούχες να αποκτούν μια διαφορά 10-4 στο 5’. Ωστόσο οι «πράσινες» ανέβασαν στροφές και ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο 13-14.

Στη δεύτερη περίοδο άλλαξε ριζικά η εικόνα του ματς με τον Παναθηναϊκό να τρέχει ένα σερί 16-0 και να χτίζει διαφορά +14 (13-27 στο 15’). Ο Πρωτέας όμως, βρήκε λίγο αργότερα τον τρόπο να απαντήσει για το 26-31 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Οι «πράσινες» επέστρεψαν δυνατά στο παρκέ και με συνεχόμενους πόντους από τη Σωτηρίου, διαμόρφωσαν το 33-45 στο 26’. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε με το πόδι στο γκάζι μέχρι και τον τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (34-57).

Στην τελευταία περίοδο με τον ΠΑΟ να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, η κόουτς Καπογιάννη άνοιξε το rotation και έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριές της.

Διαιτητές: Αναστασίου-Κονταράτος-Φραγκούλη

Δεκάλεπτα: 13-14, 26-31, 34-57, 50-76

Πρωτέας Βούλας (Δεσποτάκης): Μορχάουζ 14(4), Σταμάτη, Πολυμένη 3, Σακελλαρίου, Πατεράκη 2, Χατζηγιακουμή 3(1), Αλεξιά, Αναστασοπούλου 4, Τζορτζ 17(1), Τζανετάτου 2.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 19 (3) & 5 ασίστ, Κωτούλα, Παυλοπούλου 9 (1) & 3 ασίστ, Καμπάκα, Τσβίκοβιτς 10, Μπάτσιου, Σωτηρίου 9, Αλεξανδρή 2 & 7 ασίστ, Τζόουνς 15 (1) & 5 ασίστ, Ρέιντζ 6 & 4 ασίστ, Θεοδωρομανωλάκη 2, Χαιριστανίδου 4.