Α1 Γυναικών μπάσκετ: Περίπατος για Παναθηναϊκό στο Βύρωνα

Εύκολο και άνετο ήταν το πέρασμα του Παναθηναϊκού από το Βύρωνα κόντρα στον Αθηναϊκό.

Ο Παναθηναϊκός χωρίς να δυσκολεύτει καθόλου πέρασε από το κλειστό της Εργάνης επικρατώντας για την 4η αγωνιστική της Α1 γυναικών του Αθηναϊκού με 83-50 και έκανε το 4/4 μία αγωνιστική πριν τη συνάντηση με τον Ολυμπιακό στο κλειστό της Λεωφόρου.

Πρώτη σκόρερ για τις “πράσινες” ήταν η Ρέιντζ με 21 πόντους με την Ελένη Καπογιάννη να βλέπει όλες τις παίκτριες σχεδόν να συνδέονται με το αντίπαλο καλάθι.

Στο αγωνιστικό μέρος ο ΠΑΟ δεν μπήκε πολύ δυναμικά με αποτέλεσμα να είναι πίσω στην πρώτη περίοδο με σκορ 12-11.

Ωστόσο οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη συνήλθαν άμεσα και στη δεύτερη περίοδο περιόρισαν τις γηπεδούχες και παράλληλα έβλεπαν το καλάθι …τεράστιο και έτσι πήραν εμφατικό προβάδισμα στο κλείσιμο του ημιχρόνου με 33-18.

Στην Τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός συνέχισε το επιθετικό του κρεσέντο αν και δέχτηκε αρκετούς πόντους από την ομάδα του Βύρωνα και η Τρίτη περίοδος έκλεισε με 54-35 υπέρ του «τριφυλλιού».

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο ΠΑΟ πάτησε γκάζι και εκτόξευσε τη διαφορά με τον πίνακα να γράφει για τελικό σκορ το 83-50.

Το βάρος στο σκοράρισμα σήκωσε η Ρέιντζ με 21 πόντους και τρία τρίποντα ενώ οι Παυλοπούλου και Χαιριστανίδου πέτυχαν από δέκα πόντους.

Οι πόντοι του «τριφυλλιού» προήλθαν με 16/20 βολές, 23/45 δίποντα και 7/22 τρίποντα ενώ οι πόντοι του Αθηναϊκού προήλθαν από 7/17 βολές, 8/36 δίποντα και 9/25 τρίποντα.

Διαιτητές: Δελαγραμματικάς-Μαυρέλης-Ευφραιμίδης
Δεκάλεπτα: 12-11, 18-33, 35-54, 50-83

Αθηναϊκός (Ζωηρού): Ντέστινι Φίλοξι 8(1), Καλαφάτη 5(1), Στεφανίδου 6(2), Τσίκα 8(2), Μάνου 3(1), Παρασκευοπούλου 8, Τραγουστή 8(2), Χάρις 4.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη):  Σταμολάμπρου 6, Κωτούλα, Παυλοπούλου 10(1), Καμπάκα, Τσβίτκοβιτς 9(1), Μπάτσιου, Σωτηρίου 4,  Αλεξανδρή 14(1), Τζόουνς 2,  Ρέιντζ 21(3), Θεοδωρομανωλάκη 7(1), Χαιριστανίδου 10.