Α1 Γυναικών: Δεν δυσκολεύτηκε ο Παναθηναικος

Άνετο ήταν το πέρασμα του Παναθηναϊκού από τα Μελίσσια με τις “πράσινες” να επικρατούν με 86-41 του ΚΑΟΜ για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών.

Αυτή ήταν η 15η νίκη για τις κοπέλες της Ελένης Καπογιάννη οι οποίες διατήρησαν τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας μία αγωνιστική πριν την αναμέτρηση με την Ελευθερία Μοσχάτου στη Λεωφόρο.

Ο Παναθηναικός έβγαλε από το ξεκίνημα του αγώνα ενέργεια, πάθος και σωστή αμυντική λειτουργία γεγονός που βοήθησε ώστε να φύγει από το κλειστό των Μελισσίων με μία πολύ εύκολη και άνετη νίκη.

Σημείο κλειδί της αναμέτρησης η πρώτη περίοδος όταν η ομάδα χάρις στην ενέργεια που έβγαλε, προηγήθηκε με 24-15 στο πρώτο δεκάλεπτο και 47-28 στο ημίχρονο βάζοντας και τις βάσεις για την τελική νίκη. Από εκείνο το σημείο και μετά η ροή του αγώνα δεν άλλαξε με τον Παναθηναϊκό να φτάνει χωρίς δυσκολία στην νίκη και σε ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα.

Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης για τις νικήτριες η Ρίντ με 22 πόντους και την ακολούθησε η Τάνσταλ με 16, ενώ σημαντική συνεισφορά στην αναμέτρηση κυρίως αμυντικά αλλά και οργανωτικά είχε και η Σαμάνθα Μακέι με 6 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 7 τελικές πάσες. Από τα Μελίσσια πρώτη σκόρερ ήταν η Κίνγκ με 16 πόντους.

Πλέον όλοι στο “Τριφύλλι” στρέφουν το ενδιαφέρον τους στην αναμέτρηση κόντρα στην Ελευθερία Μοσχάτου όπου η νίκη αποτελεί μονόδρομο ώστε να σφραγιστεί η δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα,

ΚΑΟ Μελισσίων-Παναθηναϊκός 49-81
Διαιτητές: Τσολάκος-Καλογερόπουλος Φ.-Ορφανός Μαν.
Δεκάλεπτα: 15-24, 28-47, 39-60, 49-81
ΚΑΟ Μελισσίων (Μάλαμα): Α Φατιμάχ, Τσέτα 1, Στεφάνου 7, Πατέρα 13(3), Παναγιωτίδη, Κοιλιαρίδη 3, Ζακυνθινού, Κούκη 5, Κωνσταντινίδου, Κινγκ 16, Γιαμπάνη 2,Τζόνσον 2.
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 22, Μαυράκη, Κοίλια 3(1), Μούλη 6, Καλαμπάκου 4(1), Καρακασίδου 11(1), Πολίτη 2, Δίελα 8, Μακέι 6, Κουκή 3(1), Πρίφτη, Τάνσταλ 16.