Α1 Γυναικών: Εύκολα, άνετα και ακούραστα ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε με άνεση και ευκολία το εμπόδιο της Ελευθερίας Μοσχάτου.

Ο Παναθηναϊκός χωρίς να δυσκολευτεί καθόλου νίκησε στο κλειστό “Π. Γιαννακόπουλος” με 93-69 την Ελευθερία Μοσχάτου για την 10η αγωνιστική της Α1 γυναικών.

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας ήταν εξαιρετικές τόσο σε άμυνα όσο και στην επίθεση και έφτασαν εύκολα και άνετα στην νίκη λίγες μέρες πριν την εξ αναβολής αναμέτρησης με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη έβγαλαν ενέργεια τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα κάτι που αποτυπώθηκε τόσο από το σκορ όσο και απο την εμφάνιση στο παρκέ της ομάδας.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης έδωσε την ευκαιρία στην Ελένη Καπογιάννη να ανοίξει τη βεντάλια του ρόστερ και να δώσει λεπτά συμμετοχής σε όλες τις παίκτριες που είχε στον πάγκο της.

Πρώτη σκόρερ και κορυφαία του παρκέ από πλευράς Παναθηναϊκού ήταν η Ρίντ με 21 πόντους με τις Χόλμς και Κάιζερ να ακολουθούν με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Το «τριφύλλι» ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και είχε επιθετικό πλουραλισμό και η πρώτη περίοδος έληξε με 25-14.

Η δεύτερη περίοδος ήταν πιο ισορροπημένη καθώς ο ΠΑΟ συνέχισε  με σοβαρότητα και ψυχραιμία σε επίθεση και άμυνα και τελικά το ημίχρονο έληξε με 46-32.

Σε ότι αφορά την Τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν σε κάποια σημεία να πλησιάσουν στο σκορ, ωστόσο ο ΠΑΟ ήταν ψύχραιμος.  Η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 69-54.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το «τριφύλλι» πάτησε γκάζι και διέλυσε την αντίπαλο του με 93-69.

Παναθηναϊκός-Ελευθερία Μοσχάτου 93-69
Διαιτητές: Θεονάς-Αποστολίδης Β.-Γρίβα
Δεκάλεπτα: 25-14, 46-32, 69-54, 93-69
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 21(2), Φίτζγκεραλντ 9(1), Ζιάκα 5(1), Λύμουρα 8(2), Κωτούλα 4(1), Φραγκούλη, Μπουντούρη 4, Γρηγοροπούλου 4, Μυλωνάκη 7, Χολμς 16(4), Παλάσκα, Κάιζερ 15.
Ελευθερία Μοσχάτου (Δεσποτάκης): Δαμουλάκη, Καρακασίδου 13(1), Νάτσκου, Φεράρι 9(2), Στεφανίδου, Κρητικοπούλου, Θεοδωρομανωλάκη 2, Τζέιμς 22(2), Χάιντερ 23, Τσέρου.

Αμέσως μετά το τέλος της αναμέτρησης η Φιτζέραλντ σε δήλωση της στο επίσημο σάιτ του ερασιτέχνη Παναθηναϊκού  τόνισε «Σήμερα κάναμε το καθήκον μας και καταφέραμε και πήραμε μια ακόμα πολύτιμη νίκη για το πρωτάθλημα στην έδρα μας. Καταφέραμε και πετύχαμε αρκετούς πόντους ωστόσο ξεχνάμε γρήγορα το ματς και σκεφτόμαστε ήδη το επόμενο. Ξέρω ότι το εκτός έδρας ματς με τον ΠΑΟΚ είναι ένα παιχνίδι που πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικές και πρέπει να πάρουμε τη νίκη».