Α1 Γυναικών: Εύκολα και άνετα ο Παναθηναϊκός

Δεν δυσκολεύτηκε καθόλου κόντρα στη Δάφνη Αγίου Δημητρίου ο Παναθηναϊκός.

Ο Παναθηναϊκός πατώντας γκάζι στην τελευταία περίοδο επικράτησε για την 5η αγωνιστική της Α1 γυναικών στο μπάσκετ στο κλειστό της Λεωφόρου με 79-59 της Δάφνης Αγίου Δημήτριου και επέστρεψε στις νίκες στο Ελληνικό πρωτάθλημα.

Οι πρωταθλήτριες κατάφεραν εκτός από τη Δάφνη να νικήσουν και την κούραση από τα συνεχή παιχνίδια, να προσθέσουν ακόμα δύο βαθμούς στο σακούλι τους, να ανέβουν στο 4-1 και να συνεχίζουν να βρίσκονται σε τροχιά πρώτης θέσης.

Η αναμέτρηση κρίθηκε στο τελευταίο κυρίως δεκάλεπτο όταν οι “πράσινες” πατώντας γκάζι αρχίζαν να ξεφεύγουν και τρέχοντας ένα επιμέρους 24-4, μετέτρεψαν το εύθραυστο 55-51 της τρίτης περιόδου στο τελικό 79-59.

Στην πρώτη περίοδο ο ΠΑΟ ήταν λίγο πίσω στο σκορ ωστόσο κάπου το ισορρόπησε και τελικά η λήξη της βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 17-17.Περίπου ίδια εικόνα και στη δεύτερη περίοδο με τις φιλοξενούμενες μάλιστα να βρίσκονται μπροστά στο ημίχρονο με 37-38.

Στην Τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός  άρχισε να ανακάμπτει και η λήξη της βρήκε το «τριφύλλι» μπροστά στο σκορ με 55-51.

Η τέταρτη περίοδος ήταν…καταπράσινη αφού οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη έπαιξαν πολύ καλή άμυνα δεχόμενες μόλις 8 πόντους και παράλληλα στην επίθεση πέτυχαν 24 πόντους μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στη Δάφνη.

Στον τομέα του σκοραρίσματος ο ΠΑΟ βασίστηκε στην αμερικανική τριπλέτα ΡΡιντ-Σμιθ και Χολμς ενώ και η Λύμουρα πέτυχε 9 πόντους.

Παναθηναϊκός-Δάφνη Αγ. Δημητρίου 79-59
Διαιτητές: Τσάτσης-Δημάδης-Λαζόγκα
Δεκάλεπτα: 17-17, 37-38, 55-51, 79-59
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 24, Σταμάτη, Λύμουρα 9, Σμιθ 16(1), Κωτούλα 5(1), Βιντσιλαίου, Μπουντούρη, Γρηγοροπούλου, Στακ 1, Μυλωνάκη 2, Χολμς 16(2), Χατζηνικολάου 6(1).
Δάφνη Αγ.Δημ.(Μπουμπούς): Γκίβενς 31(5), Γεροστεργίου, Παγώνη 2, Πετρούσεφσκα, Πάτερσον 12(2), Γκριτζά 2, Κούκη 2, Ντάνιελ 10.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο βοηθός της Ελένης Καπογιάννη Ανδρέας Ζιάκας δήλωσε στην επίσημη σελίδα του ερασιτέχνη Παναθηναϊκού:

«Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για εμάς και το ξέραμε από την αρχή. Η Δάφνη είναι μια ομάδα που έχει πολύ δυνατή επίθεση. Οι ξένες τους είναι χαρισματικές στην περιφέρεια και ήθελε υπομονή.

Ξέραμε ότι στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε το πάθος και την ποιότητα που θα μας οδηγούσαν στο τέλος στη νίκη. Έτσι και έγινε , νομίζω ότι μετά το 30΄ κυριαρχήσαμε πλήρως και πήραμε ένα ακόμα σημαντικό δίποντο».

Τέλος, σε ένα ακόμα ματς ήταν αξιοσημείωτη η συμπαράσταση των οπαδών του «τριφυλλιού».