Α1 Γυναικών: Έκανε το 3/3 και κατέκτησε το τουρνουά ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός νίκησε και την Ελευθερία Μοσχάτου και κατέκτησε το τουρνουά μπάσκετ που διοργάνωσε στο κλειστό “Π. Γιαννακόπουλος”

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στο κλειστό “Π. Γιαννακόπουλος” την Ελευθερία Μοσχάτου με 72-43, έκανε το 3/3 στο τουρνουά που διοργάνωσε και κατέκτησε το τρόπαιο.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη, όπως και στα προηγούμενα δυο παιχνίδια, έδειξαν πολύ καλά στοιχεία και άφησαν θετικές εντυπώσεις εν όψει συνέχειας. Η ομάδα αρχίζει σταδιακά να ξεδιπλώνει στο παρκέ τις σκέψεις της Ελένης Καπογιάννη που σαν κινητήριο άξονα έχουν την ενέργεια στο αμυντικό κομμάτι.

Σωτηρίου με 11 και Παυλοπούλου με 10 ήταν οι πρώτες σκόρερ με την Ελένη Καπογιάννη να παίρνει πόντους από όλες σχεδόν τις αθλήτριες που έριξε στο παρκέ γεγονός που την ικανοποίησε.

Στην πρώτη περίοδο ο ΠΑΟ κατάφερε να προηγηθεί με 15-7 αλλά πριν ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο ήρθε η απάντηση από τις φιλοξενούμενες για το 15-12.

Μέχρι τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός ένιωθε την ανάσα του Μοσχάτου χωρίς όμως να χάνει το προβάδισμα στο σκορ. Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο μισό της περιόδου όταν οι «πράσινες» ανέβασαν την παραγωγικότητά τους και έχτισαν διψήφια διαφορά. Το ημίχρονο τελείωσε 35-23 υπέρ των γηπεδούχων.

Με εξαιρετική ενέργεια επέστρεψαν στο παρκέ οι «πράσινες» που μέσα σε 5 λεπτά κατάφεραν να προηγηθούν με +30 (55-25) και να κρατήσουν την Ελευθερία Μοσχάτου χωρίς πόντο για 7,5 λεπτά. Η τρίτη περίοδος έληξε 58-29.

Στην τελευταία περίοδο που είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα, η κόουτς Καπογιάννη έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριές της, ενώ η διαφορά μόνο προς το τέλος μειώθηκε για το τελικό 72-43.

Τα δεκάλεπτα 15-12, 35-23, 58-29, 72-43

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη):Ριντ 7 , Ζιάκα 3, Κωτούλα 6, Παυλοπούλου 10 , Πότερ 8 , Σωτηρίου 11, Μπουντούρη 7 , Αλεξανδρή 2 , Παλάσκα, Κάρτερ 9, Θεοδωρομανωλάκη 3 και Χαιριστανίδου 6.

Ελευθερία Μοσχάτου (Δεσποτάκης): Γκόλντγουέι 13 , Στούπα 8, Καρακασίδου, Νάτσκου , Σταμάτη, Τσούκα, Γακουλάκη, Μυλωνάκη 5, Μπριούερ 17 και Ταμπάκου.