A1 Γυναικών: Φιλική νίκη επί της Νίκης Λευκάδας για τον ΠΑΣ

Επιτυχημένο ήταν το πρώτο φιλικό του ΠΑΣ εν όψει της νέας περιόδου.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε σε φιλική αναμέτρηση της Νίκης Λευκάδας με 78-67 σε μία αναμέτρηση η οποία έδωσε την ευκαιρία και τη δυνατότητα και στους δύο προπονητές να βγάλουν τα πρώτα τους συμπεράσματα.

Κούπερ με 24 και Μακέι με 12 ήταν οι πρώτες σκόρερ για την ομάδα του Νίκου Δουβίτσα η οποία συνεχίζει στην Κόνιτσα την προετοιμασία της.

Αναλυτικά

Μετά από μία εβδομάδα σκληρής προετοιμασίας και απαιτητικών προπονήσεων στην Κόνιτσα, ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC έδωσε σήμερα το απόγευμα το πρώτο φιλικό παιχνίδι στο ΔΑΚ Λευκάδας, επικρατώντας με 78-67 της Νίκης Λευκάδας.

Η ομάδα του Νίκου Δουβίτσα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι δείχνοντας μεγάλη θέληση στην άμυνα καταφέρνοντας να προηγηθεί με 23-11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχες με επιμέρους 22-12 ροκάνισαν τη διαφορά μειώνοντας στους 2 στο ημίχρονο (35-33 ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «κυανόλευκες» ήταν καταιγιστικές σε άμυνα και επίθεση καταφέρνοντας να επιβάλλουν το παιχνίδι τους και με 28-12 συνολικό επιμέρους να χτίσουν μία διαφορά ασφαλείας της τάξεως των 18 πόντων (63-45).

Τελικό σκορ 78-67 με τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC να ξεκινά ιδανικά τις υποχρεώσεις του σε ανεπίσημο επίπεδο. Ο coach Δουβίτσας έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλα τα κορίτσια που είχε στη διάθεσή του. Η Samantha Cooper με 24 ήταν η πρώτη σκόρερ, με τη Samantha Mackay να προσθέτει 16 και τη Χριστίνα Θεοδώρου 13.

Ο προπονητής του ΠΑΣ Νίκος Δουβίτσας, δήλωσε αμέσως μετά το τέλος της αναμέτρησης, στο επίσημο site του ΠΑΣ Γιάννινα WBC: «Το σημερινό παιχνίδι ήταν ένα φιλικό προετοιμασίας που μετά από 10 μέρες προπόνησης ήταν απαραίτητο για να ξεφύγουμε από την ρουτίνα των προπονήσεων. Και οι δυο ομάδες είναι απροετοίμαστες  και είναι πολύ νωρίς για να πούμε ότι βγάλαμε συμπεράσματα.»

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 33-35, 45-63, 67-78

ΠΑΣ Γιάννινα WBC (Δουβίτσας): Χρηστάκη 2, Σαρηγιαννίδου 9, Θεοδώρου 13, Καλαμπάκου 9(1), Cooper 24(3), Μαρίνη 5(1), Παπαδοπούλου, Mackay 16(2), Δημητριάδου