Α1 Γυναικών: Καθάρισε στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε στο κλειστό της Λεωφόρου για την 14η αγωνιστική της Α1 γυναικών του μπάσκετ του Σπόρτιγκ με 70-52 και πέτυχε την 10η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Μεγάλη εμφάνιση για ένα ακόμα παιχνίδι για την Ρίντ η οποία διέλυσε όλα τα κοντέρ σημειώνοντας συνολικά 23 πόντους με 10-13 δίποντα ενώ μάζεψε και 10 ριμπάουντ συγκεντρώνοντας συνολικά 35 βαθμούς στο σύστημα ranking.

Η αναμέτρηση είχε δύο πρόσωπα για την ομάδα της Ελένης Καπογιάνη, ένα κακό στο πρώτο ημίχρονο όταν επέτρεψε στον Σπόρτιγκ να είναι κοντά στο σκορ και να πιέζει και ένα καλό στο δεύτερο ημίχρονο όταν και  σοβαρεύτηκε φτάνοντας τελικά στην άνετη επικράτηση

Σημείο κλειδί της αναμέτρησης η τρίτη περίοδος όταν οι «πράσινες» με ένα επιμέρους 15-7 μετέτρεψαν το εύθραυστο 28-27 του ημιχρόνου στο 43-34 που έδειχνε το φωτεινό ταμπλό στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Εκτός της Ρίντ εξαιρετική εμφάνιση έκανε και η Σαμάνθα Μακέι πετυχαίνοντας 20 πόντους με 5/5 βολές, 6/6 δίποντα  και 1/5 τρίποντα και συνολικά 22 βαθμούς στο σύστημα ranking.Από την ομάδα του Σπόρτιγκ η Ρέιμερ είχε 17 πόντους και η Κόστοβιτς 12.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε άσχημα για τον Παναθηναϊκό κάτι που εκμεταλεύτηκε ο Σπόρτιγκ και με καλάθια της Γούναρη κυρίως αλλά και της Ρέιμερ κατάφερε και προηγήθηκε με 15-9 στο 10΄.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός «έτρεξε» ένα σερί 9-0 και προηγήθηκε με 18-15 με τον Σπόρτιγκ όμως να είναι εύστοχος από τη γραμμή του τρίποντου και να μην αφήνει τις «πράσινες» να ξεφύγουν στο σκορ(28-27 στο ημίχρονο).

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός αρχίζε να βρίσκει ρυθμό και την Ριντ να σκοράρει συνεχώς ξέφυγε αρχικά με 9 ενώ έφτασε τη διαφορά μέχρι και το +12(43-31) πριν ο Σπόρτιγκ με τρίποντο της Κόστοβιτς κατεβάσει το δείκτη του σκορ σε μονοψήφιο νούμερο(43-34).

Στην τελευταία περίοδο με το νερό να έχει μπει στο αυλάκι ο Παναθηναϊκός όχι μόνο δεν κινδύνεψε αλλά με συνεχόμενα καλάθια από τις Ρίντ και Μακέι έφτασε τη διαφορά μέχρι και το +18(70-52) που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Παναθηναϊκός-Σπόρτιγκ 70-52

Διαιτητές: Καλδίρης-Θεοδωρόπουλος-Αργυρούδης

Δεκάλεπτα: 9-15, 28-27, 43-34, 70-52

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 23, Μαυράκη 2, Μούλη 4, Καλαμπάκου 12(4), Καρακασίδου, Πολίτη, Δίελα 3(1), Μακέι 20(1), Κούκη, Τάνσταλ 6.

Σπόρτιγκ (Σόφτσης): Κοίλια 2, Γούναρη 11(2), Σαλιάι 3, Ιωαννίδου, Ανωγειανάκη 6, Φλώρου, Κουγιανου 1, Ρέιμερ 17, Κόστοβιτς 12(1).