Α1 Γυναικών: Με άνεση στα ημιτελικά ο Παναθηναϊκός

Με κορυφαία τη Ριντ ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΠΑΟΚ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Χωρίς να δυσκολευτεί στο ελάχιστο ο Παναθηναϊκός νίκησε με 68-50 στο κλειστό της Λεωφόρου τον ΠΑΟΚ και με 3-0 στις νίκες πήρε το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του πρωταθλήματος.

Η αναμέτρηση ήταν ένας μονόλογος για τις πρωταθλήτριες Ελλάδας καθώς πήραν από την αρχή το προβάδισμα και με σύμμαχο την ενέργεια που έβγαλαν έφτασαν εύκολα στην νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα και ετοιμάζονται να αντιμετωπίσουν τις Εσπερίδες με φόντο την πρόκριση τους στη σειρά των τελικών.

Οι «πράσινες» ήταν καταιγιστικές και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο σε κανένα σημείο του ματς. Έπαιξαν μια εξαιρετική άμυνα στην πρώτη περίοδο και ήταν παράλληλα παραγωγικές στην επίθεση και το 17-6 είναι χαρακτηριστικό.

Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και μεγάλωσε τη διαφορά σε 37-22 όπου ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ήταν και πάλι καλή για τον ΠΑΟ και αύξησε την διαφορά στο σκορ με 52-32 ενώ η τέταρτη περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα και έληξε με 68-50.

Διαιτητές ήταν οι Κωνσταντινίδου-Κανελλόπουλος-Τσακιράκη και τα δεκάλεπτα: 17-6, 37-22, 52-32,68-50.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 14, Φιτζγκέραλντ 7, Ζιάκα 3, Λύμουρα 5(1), Κωτούλα, Μπουντούρη 4, Γρηγοροπούλου 4, Μυλωνάκη 4, Χατζηνικολάου 6, Κάιζερ 9.

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χολιβάι 11, Μάντεν 6, Χαιριστανίδου 4, Μακιτάλο 6, Κατσαμούρη 3, Στεφανακη, Καρλάφτη 12, Κιλαζίδου 8.

Αμέσως μετά το τέλος της αναμέτρησης η προπονήτρια του Παναθηναϊκού Ελένη Καπογιάννη μιλώντας στην επίσημη ιστοσελίδα του ερασιτέχνη είπε τα εξής:  «Δουλεύουμε καλύτερα στις προπονήσεις, θέλαμε να βελτιωθούμε και δείξαμε καλύτερη εικόνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Είχαμε καλή τακτική αμυντικά και επιθετικά και πρέπει να δώσω συγχαρητήρια στις παίκτριές μου γιατί έμειναν πιστές στο πλάνο. Η ομάδα δείχνει μία συνέπεια και θέλουμε να είναι αυτό το κλειδί, θέλουμε να ελέγχουμε το παιχνίδι και αυτό κάναμε σήμερα».