Α1 Γυναικών: Νίκη στα Χανιά αλλά με το βλέμμα στο κύπελλο

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εκτός έδρας τα Χανιά και ολοκλήρωσε θετικά την κανονική περίοδο της Α1.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Α1 γυναικών τον ΟΑ Χανίων με 53-46 και ολοκλήρωσε με θετικό πρόσημο την regular season.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη ήταν σοβαρές έβγαλαν ενέργεια και ακόμα και όταν τα Χανιά προσπέρασαν στο σκορ δεν έχασαν τη συγκέντρωση τους και έφτασαν μέχρι και το τέλος της διαδρομής κρατώντας το ροζ φύλλο αγών

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας έβαλαν από νωρίς στην αναμέτρηση τις βάσεις για την νίκη καθώς προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο με 18-4 δείχνοντας αποφασισμένες να φύγουν από μια δύσκολη έδρα με το διπλό της νίκης.

Ο κόσμος της ομάδας έδειξε για μια ακόμα φορά τη συμπαράσταση του καθώς στις εξέδρες του γηπέδου βρέθηκαν 150 οπαδοί από όλη την Κρήτη.

Πλέον μετά και την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου σειρά παίρνουν τα πλέι-οφ με τις πράσινες να αντιμετωπίζουν στο δρόμο για τον  τελικό τον ΠΑΟΚ, ενώ αμέσως μετά η ομάδα θα διεκδικήσει και το πρώτο μεγάλο στόχο που δεν είναι άλλος από το κύπελλο.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε με 4-18 στην πρώτη περίοδο, ωστόσο στην δεύτερη περίοδο κόλλησε στο σκορ με αποτέλεσμα να πάει πίσω στο ημίχρονο με 23-22.Η Τρίτη περίοδος ήταν για γερά νεύρα ωστόσο ο ΠΑΟ ξαναπήρε κεφάλι στο σκορ με τη λήξη της με 34-37.Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το «τριφύλλι» έκανε καλή διαχείριση του σκορ και πήρε τη νίκη ακόμα και σε μια αγωνιστική ημέρα που δεν έβρισκε εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Χανιά – Παναθηναϊκός 46-53

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 4-18, 23-22, 34-37, 46-53

ΧΑΝΙΑ (Σόφτσης): Σαλιάι 11(3), Πούλινς 5, Παπαδάκη 8(2), Τσιχλάκη 4, Ντέλιτς 14, Χάρις 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Ριντ 23, Φιτζγκέραλντ 14(1), Ζιάκα, Λύμουρα, Κωτούλα, Μυλωνάκη, Χολμς 13, Χατζηνικολάου 3(1), Κάιζερ