Α1 Γυναικών: Πέρασε από την Βούλα ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Πρωτέα εκτός έδρας με την Ρίντ να κάνει για ακόμα μια φορά εξαιρετικό παιχνίδι.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εκτός έδρας τον Πρωτέα Βούλας με 67-55 για την 10η αγωνιστική της Α1 γυναικών του μπάσκετ και πηγαίνουν στο Βελιγράδι για την αναμέτρηση με τον Ερυθρό Αστέρα με ανεβασμένη ψυχολογία.

Οι “Πράσινες” ήταν για μια ακόμα εξαιρετικές στην άμυνα, προσηλωμένες στο πλάνο του αγώνα και προσεκτικές στην επίθεση φτάνοντας εν τέλει στην 9η τους νίκη στη φετινή τους διαδρομή στο πρωτάθλημα.

Πρώτη σκόρερ για την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη ήταν η Τσασίτι Ρίντ με 26 πόντους με την Αλεξανδρή να ακολουθεί με 9 και τις Πότερ και Χαιριστανίδου να πετυχαίνουν από 8.’

Το «τριφύλλι» δυσκολεύτηκε από τον αντίπαλο του στην αρχή του ματς και είναι χαρακτηριστικό ότι οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι τη λήξη της πρώτης περιόδου με 16-16.

Στη δεύτερη περίοδο οι «πράσινες» κράτησαν ρυθμό στην επίθεση και βελτίωσαν λίγο την άμυνα τους με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 29-33 στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο έκαναν το καλύτερο τους δεκάλεπτο στον αγώνα οι «τριφυλλοφόρες» και η λήξη της τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 41-51.

Η τέταρτη περίοδος ήταν τυπική πλέον και ο Παναθηναϊκός έκανε διαχείριση του σκορ επικρατώντας με 55-67. Η Ριντ σήκωσε το βάρος στο σκοράρισμα με 26 πόντους ενώ βοήθησαν πολύ και οι Αλεξανδρή με 9 πόντους και Πότερ-Χαιρεστανίδου από 7 πόντους.

Διαιτητές:  Κούλης Χ.-Χρηστίδης Π.-Λαζόγκα

Δεκάλεπτα: 16-16, 29-33, 41-51, 55-67

Πρωτέας Βούλας (Σουλιώτης): Γκίλντεϊ 16(2), Χατζηβασιλείου, Σακελλαρίου 9(1), Πατεράκη 8, Χατζηγιακουμή 4(1), Αναστασοπούλου Μ., Αλεξιά, Αναστασοπούλου Χ. 4, Μπουθ 14(2), Τζανετάτου, Στεφανίδου.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 26, Ζιάκα, Κωτούτλα, Παυλοπούλου 5(1), Πότερ 7, Σωτηρίου 5(1), Μπουντούρη 3(1), Αλέξανδρή 9(1), Κάρτερ 3(1), Θεοδωρομανωλάκη 2, Χαιριστανίδου 7