Α1 Γυναικών: Συνεχίζει αήττητος ο Παναθηναϊκός

Νέα νίκη για τον Παναθηναϊκό και 4/4 οι πράσινες στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στο κλειστό της Λεωφόρου τον Εύνικο με 68-50 για την 4η αγωνιστική της Α1 γυναικών και διατήρησε το αήττητο του σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο καθ όλη τη διάρκεια του αγώνα και χωρίς να απειληθεί καθόλου έφτασε εύκολα στην νίκη και στο 4ο ροζ φύλλο στο πρωτάθλημα.

Η εξέλιξη του αγώνα μάλιστα έδωσε την ευκαιρία αλλά και τη δυνατότητα στην Ελένη Καπογιάννη να βάλει στο παρκέ όλες τις παίκτριες της ξεκουράζοντας τις βασικές εν όψει συνέχειας.

Η Ρίντ με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν η πρώτη σκόρερ, ενώ πολύ καλή εμφάνιση με 11 πόντους και 3 τρίποντα είχε και η Κωτούλα. Τέλος η Έμιλι Πότερ είχε 10.

Από τον Εύνικο η Μακ Ντόναλντ ειχε 12 πόντους και ήταν η πρώτη σκόρερ για την ομάδα του Γιώργου Βελτίστα.

Ο Εύνικος ήταν ανταγωνιστικός στα πρώτα λεπτά μέχρι το 7-6, όταν οι «πράσινες» ανέβασαν στροφές και γρήγορα ξεκίνησαν να «χτίζουν» διαφορά για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο 22-8.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο με τον ΠΑΟ να διατηρεί τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και παρότι δεν ήταν το ίδιο παραγωγικός μπόρεσε να προηγηθεί με +17 (36-19) στο ημίχρονο.

Οι «πράσινες» επέστρεψαν με την ίδια ενέργεια στο παρκέ και με τη Χαιριστανίδου έστειλαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της +20 (53-33). Το τρίτο δεκάλεπτο τέλειωσε 53-35.

Στη συνέχεια, ο Εύνικος με σερί 3-9 κατάφερε να μειώσει στους 12 πόντους (56-44) στα πρώτα τρία λεπτά της τελευταίας περιόδου, ενώ πλησίασε και στους 11 (61-50) στο 36’. Οι «πράσινες» όμως έκοψαν την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων και με δικό τους σερί 7-0 έφτασαν τη διαφορά ξανά στο +18 (68-50) που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η προπονήτρια του Παναθηναϊκού, Ελένη Καπογιάννη δήλωσε: «Κάθε φορά με εκπλήσσει ο κόσμος του Παναθηναϊκού, είναι φανταστική η δυναμική που μας δίνει ο κόσμος και θα κάνουμε τα πάντα για να του το ανταποδώσουμε. Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι, σαν ομάδα ξεκινάμε από την άμυνα και γενικά θέλουμε να παίρνουμε αυτοπεποίθηση από την άμυνά μας. Σε κακές επιθετικά μέρες μας κρατάει η άμυνα. Πρέπει να δουλέψουμε βέβαια και στην επίθεση. Με EuroCup και ελληνικό πρωτάθλημα θα παίζουμε αναγκαστικά με διαφορετικά σχήματα. Δε σταματάμε την προσπάθεια γιατί το παιχνίδι τελειώνει στο 40’ και τα κορίτσια έχουν αυτή τη νοοτροπία της μαχητικής ψυχής».

Δεκάλεπτα: 22-8, 36-19, 53-35, 68-50

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 14, Ζιάκα 4, Κωτουλα 11(3), Παυλοπούλου, Πότερ 10, Σωτηρίου 2, Μπουντούρη 2, Αλεξανδρή, Παλάσκα 3(1), Κάρτερ 12(1), Θεοδωρομανωλάκη 2, Χαιριστανίδου 8.

Εύνικος (Βελτσίστας): Καραγιάννη 3(1), Εμμανουηλίδου 1, Ράδη, Πολυμένη 7(1), Ζουρνή 4, Κεσσέ 3(1), Βούλγαρη 2, Γκιζάνη, ΜακΝτόναλντ 12, Τζόουνς 10, Ναυροζίδου 4, Στογιανόφσκα 4