Α1 Γυναικών: Το πάλεψε μέσα στο ΣΕΦ

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε μέσα στο ΣΕΦ.

Την ήττα με 70-64 γνώρισε ο Παναθηναϊκός από τον Ολυμπιακό για την 5η αγωνιστική της Α1 γυναικών του μπάσκετ.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της ομάδας στο πρωτάθλημα που πλέον έχει 4-1 με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει αήττητος και με 5/5. Ωστόσο η διαφορά της ήττας είναι τέτοια που επιτρέπει στον Παναθηναϊκό να ελπίζει εν όψει δευτέρου γύρου οτι θα μπορέσει να την καλύψει και να πάρει κεφάλι στην μάχη του τίτλου.

Οι πρωταθλήτριες ήλεγχαν για 35 λεπτά την αναμέτρηση αλλά στο τέλος μια μικρή αμυντική ολιγωρία έδωσε την ευκαιρία και τη δυνατότητα στον Ολυμπιακό να περάσει μπροστά με 5 πόντους διαφορά την οποία και διατήρησε μέχρι  και το τέλος του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε τα πολλά λάθη 21 στο σύνολο με τα περισσότερα να τα κάνει στην κρίσιμη τελευταία περίοδο σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας μόλις 11.

Σημείο κλειδί της αναμέτρησης η αντίδραση του Ολυμπιακού στην τρίτη περίοδο όταν “έτρεξε” ένα σερί 7-0 και εξουδετέρωσε άμεσα το προβάδισμα που είχε πάρει ο Παναθηναϊκός με 51-44 ισοφαρίζοντας το σκορ.

Η Λύμουρα με 17 πόντους ήταν η καλύτερη του παρκέ για τον Παναθηναϊκό με την Ριντ να την ακολουθεί με 16, ενώ από τις νικήτριες η Χάμπλιν είχε 15 και η Βίτολα 14.

Ο Παναθηναϊκός διαμαρτύρεται για επίθεση στη Ριντ πριν την έναρξη της αναμέτρησης. Η πλευρά των “πρασίνων” ισχυρίζεται ότι η Αμερικανίδα φόργουορντ δέχτηκε, τη στιγμή που πήγαινε για προθέρμανση, επίθεση με μπουκάλια από μερίδα οπαδών του Ολυμπιακού.

Το ντέρμπι στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μπαίνει πιο δυνατά και να προηγείται με 5-0 και τον Παναθηναϊκό να απαντάει και μειώνει στο καλάθι(5-4). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι και το 9-9. Σε εκείνο το σημείο οι «πράσινες» με ένα επιμέρους 7-0 και με σύμμαχο την πολύ καλή τους αμυντική λειτουργία πέρασαν μπροστά στο σκορ με 16-11 κάτι που ανάγκασε τον προπονητή του Ολυμπιακού να καλέσει ταιμ άουτ. Οι οδηγίες του απέδωσαν και ο Ολυμπιακός άρχιζε σταδιακά να ροκανίζει τη διαφορά μέχρι και το τελικό 17-18 της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο ένα επιθετικό ξέσπασμα της Ριντ έδωσε προβάδισμα στις πρωταθλήτριες με 27-23. Σταμολάμπρου και Βίτολα όμως απάντησαν για τον Ολυμπιακό και έδωσαν προβάδισμα με 30-27. Η Στακ ισοφάρισε σε 30-30 και η Χόλμς με συνεχόμενα καλάθια έδωσε και πάλι προβάδισμα με 35-32. Ο Ολυμπιακός με Βίτολα και Πλούφ πέρασε και πάλι μπροστά πριν η Ριντ με ½ βολές γράψει το τελικό για το ημίχρονο 36-36.

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ανήκε στον Παναθηναϊκό και στην αρχηγό του Λολίτα Λύμουρα η οποία οδήγησε επιθετικά την ομάδα της δίνοντας της προβάδισμα 6 πόντων(42-48). Στη συνέχεια η Χατζηνικολάου με τρίποντο έγραψε το 44-51 υπέρ της ομάδας της. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός αντέδρασε, «έτρεξε» ένα σερί 7-0 και ισοφάρισε σε 51-51. Ο Παναθηναϊκός πέρασε και πάλι με καλάθι της Χατζηνικολάου μπροστά, ενώ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε και πάλι σε 53-53 με την Νικολοπούλου. Στην τελευταία επίθεση για την τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να βρει στόχο με το 53-53 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων για την περίοδο.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μπαίνει καλύτερα στο παρκέ, να εκμεταλλεύεται την Χάμπλιν και να προηγείται με 61-55 βάζοντας φωτιά στο γήπεδο. Ο Παναθηναϊκός όμως είχε και πάλι απαντήσεις και κατάφερε να μειώσει στο καλάθι(61-59) γεγονός που ανάγκασε τον προπονητή των γηπεδούχων να καλέσει ταιμ αουτ. Οι οδηγίες του απέδωσαν και ο Ολυμπιακός χάρις σε ένα γρήγορο 4-0 προηγήθηκε και πάλι με 65-59. Στις τελευταίες επιθέσεις δεν άλλαξε κάτι με τον Ολυμπιακό να παίρνει την νίκη με 70-64 να συνεχίζει αήττητος και να υποχρεώνει τον Παναθηναϊκό στην πρώτη του ήττα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσολάκος, Θεονάς, Τηγάνης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 36-36, 53-53, 70-64

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίμπαρτς): Πλουφ 10 (3/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Τόλφρι, Σταμολάμπρου 12 (1/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/2 βολές), Σταμάτη 11 (3/5 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αλεξανδρή 2, Νικολοπούλου 6 (4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Δίελα, Βίτολα 14 (6/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Χάμπλιν 15 (7/9 δίποντα, 1/3 βολές, 8 ριμπάουντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Καπογιάννη): Ριντ 16 (6/12 δίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ζιάκα, Λύμουρα 17 (4/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σμιθ 4, Βιντσιλαίου, Γρηγοροπούλου, Σταχ 8 (2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Μυλωνάκη, Χολμς 12 (2/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/5 βολές), Χατζηνικολάου 7 (1)