Α1 Βόλεϊ Ανδρών: “Πάτησε” ΠΑΟΚ και κορυφή ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη και βρίσκεται μόνος στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Α1 Βόλεϊ των Ανδρών.

Με τον πλέον ιδανικό τρόπο ολοκληρώθηκε η 6η αγωνιστική της Volley League για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» πήρα το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ με 0-3 σετ και σε συνδυασμό με την ήττα του Παναθηναϊκού έμειναν μόνοι πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας, ωστόσο ο Φοίνικας ΟΝΕΧ έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο Νικολά Μιχαήλοβιτς, ενώ κορυφαία απόδοση είχε και ο Κώστας Στιβαχτής. Ο Ολυμπιακός άντεξε την πίεση στο 1ο σετ και παρότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο με 25-24, 26-25, 27-26 κατάφερε να πάρει το σετ με 29-27 χάρις την επίθεση του Εγκλεσκλανς και δύο άσσους από τον Φρομ πάνω στον Σωτηρίου.

Μετά την κατάκτηση του 1ου σετ ο Ολυμπιακός απέκτησε αυτοπεποίθηση και μεγαλύτερη ταχύτητα, πίεσε στο σερβίς και στο μπλοκ και είχε πολλές λύσεις στην επίθεση.

Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ μετά την απώλεια του 1ου σετ έβγαλε απογοήτευση, ενώ στο 10-18 του σετ έγινε αλλαγή ο νέος Γάλλος πασαδόρος Ζουλιέν Πριγέν ο οποίος σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις έπαθε τράβηγμα στη γάμπα. Mάλιστα επέστρεψε στο 3ο σετ αλλά στο 1-2 αντικαταστάθηκε για δεύτερη και τελευταία φορά και τη θέση του πήρε ο Κομητούδης.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα και έδειξε τη δυναμική του όταν προηγήθηκε 12-7 μετά από σερί 3-0 χάρις το σερβίς του Ζουλιέν Πριγέν και τις επιθέσεις από Εβάντρο, Αγκάνιτς. Ο Ολυμπιακός παρά το -5 σταδιακά ισορρόπησε τον αγώνα με τον Φρομ, τον Εγκλεσκαλνς και τον Μιγιαΐλοβιτς και ισοφάρισε 16-16. Ακολούθησαν σκληρές μάχες πόντο πόντο και ο Ολυμπιακός έφτασε στο 24-23 με τον Εγκλεσκαλνς. Ο Βαν ντε Ντρις με δύο πόντους πέρασε μπροστά τον ΠΑΟΚ 25-24, αλλά ο Ζουλιέν Πριγέν ισοφάρισε 25-25. Ο Βαν ντε Ντρις και ο Εβάντρο ο ΠΑΟΚ πέρασε δύο φορές μπροστά με 26-25 και 27-26 αλλά ο Μιγιαΐλοβιτς ισοφάρισε (27-27) και ο Φρομ με δύο άσσους έδωσε το σετ στον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός με ελάχιστα λάθη προηγήθηκε 6-2 και με φοβερή ισχύ στην επίθεση εκτόξευσε τη διαφορά στο +8 (18-10). Ηταν φανερό πως ο ΠΑΟΚ είχε χάσει το ρυθμό του, ο Ολυμπιακός δεν χαλάρωσε και με μπλοκ του Φρομ έκλεισε εντυπωσιακά το σετ 25-18 για το 2-0.

Ο ΠΑΟΚ έδωσε τα… ρέστα του για την ανατροπή στο 3ο σετ όταν με κορυφαίο τον Εβάντρο κρατήθηκε στο ματς στα ίσια και με τον άσσο του Τακουρίδη προηγήθηκε 12-11 αλλά και 14-12 μετά το λάθος του Εγκλεσκαλνς. Ο Ολυμπιακός όμως με το λάθος του Σωτηρίου και την επίθεση του Μιγιαΐλοβιτς ισοφάρισε 14-14, ενώ λίγο αργότερο με νέο ξέσπασμα του Σέρβου (άσσος και επίθεση) ξέφυγε 18-16. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στο 18-20 και εκεί τελείωσε ο αγώνας καθώς ο Όκολιτς με επίθεση αλλά και το σερβίς του Εγκλεσκαλνς έκανε σερί 5-0 και τελείωσε ο αγώνας 25-18.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Παπαδογούλας, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Σταυρίδης, Λούμσι, Γραμματεία: Κουμπλή.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 16-13, 20-21, 27-29

2ο σετ: 4-8, 10-16, 13-21, 18-25

3ο σετ: 6-8, 16-15, 18-21, 18-25

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 40 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (27-29, 18-25, 18-25) σε 93′

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Πιγιέν 1 (1 άσσος), Άγκανιτς 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Σωτηρίου 10 (8/21 επ., 2 μπλοκ, 38% υπ. – 38% άριστες), Τακουρίδης 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Εβάντρο 16 (15/27 επ., 1 άσσος, 43% υπ. – 27% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 14 (12/40 επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 40% υπ. – 40% άριστες), Παπαλεξίου 2 (2/3 επ.), Κομητούδης, Κανέλλος, Μπούτος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 14 (10/27 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 40% υπ. – 24% άριστες), Στιβαχτής 1 (1/1 επ.), Μιγιαήλοβιτς 19 (17/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 17% άριστες), Έγκλεσκανς 22 (19/38 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης, Όκολιτς 9 (8/11 επ., 1 μπλοΚ0 / Ζήσης (λ, 79% υπ. – 43% άριστες), Χαραλαμπίδης 2 (2 μπλοκ), Κασαμπαλής.

Ο ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΑΤΗΣΕ ΤΟΝ ΠΑΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΑΗΤΤΗΤΟΣ

Ο Φοίνικας νίκησε με 3-0 σετ τον Παναθηναϊκό, υποχρέωσε τους πράσινους στην πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα. Φοίνικας και Παναθηναϊκός ήταν αήττητοι μέχρι τώρα στη Volley League.

Ο Φοίνικας με πίεση στο σερβίς και την επίθεση του Ράιτς μπήκε δυνατά με προβάδισμα 6-2 και ήταν μπροστά σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του 1ο σετ και συγκεκριμένα μέχρι το 20-17, Ο Παναθηναϊκός με τον Τσάτσιτς και τον Ρανγκέλ μείωσε 20-19, ο Ράιτς έκανε το 21-19 και ο Παναθηναϊκός με τον Ράπτη και τον άσσο του Τσάτσιτς ισοφάρισε. Ο Τσάτσιτς έχασε το σερβίς και ο Φοίνικας ξέφυγε 23-21 με το λάθος του Ράπτη και τον άσσο του Ράιτς για το 24-21. Ο Ράιτς έχασε το σερβίς, ο Ράπτης μείωσε ακόμα περισσότερο (24-23) αλλά ο Πανταλέων έχασε το σερβίς και ο Φοίνικας πήρε το σετ 25-23 για το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ ο Φοίνικας μπήκε το ίδιο δυνατά με το σερβίς και την κόντρα επίθεση και είχε υπεροχή έναντι του Παναθηναϊκού που προσπαθούσε να διορθώσει την υποδοχή του. Με το σερβίς του Μουρίλο ο Φοίνικας ξέφυγε 9-5 και με όπλο το μπλοκ πάνω στον Τσάτσιτς εκτόξευσε τη διαφορά στο 15-8. Με λάθη των γηπεδούχων και πόντο του Τσάτσιτς ο Παναθηναϊκός μείωσε τη διαφορά στο 19-17. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες, αλλά και πολλά λάθη εκατέρωθεν, με μπλοκ του Ρανγκέλ ο Παναθηναϊκός μειωσε το σκορ 24-23 και το σετ τελείωσε με επίθεση του Στερν 25-23.

Όλα τα… λεφτά ήταν το 3ο σετ όπου ο Παναθηναϊκός ξέφυγε αρχικά 5-1 (χάρις και δύο κόκκινες κάρτες που χρεώθηκαν οι γηπεδούχοι) αλλά και 9-3 με την επίθεση του Ανδρεόπουλου και το λάθος του Ράντκε. Ο Παναθηναϊκός αύξησε τη διαφορά μέχρι και στο 17-10 και εκεί ήταν η στιγμή που ο Ρούσης πήρε τη θέση του Μουρίλο στην πάσα του Φοίνκα. Ο Φοίνικας βρήκε πάλι ρυθμό και με αιχμή το σερβίς του, ο Παναθηναϊκός δεν είχε τον παίχτη που θα του έδινε εύκολες λύσεις και η διαφορά μειώνονταν σταδιακά μέχρι και την ισοφάριση 22-22 από την επίθεση του Ράιτς. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 24-23 με το χαμένο σερβίς του Μήλη αλλά και 25-24 με τον Ράπτη, όμως, ο Φοίνικας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη καθώς ο Ράιτς ισοφάρισε 25-25, με μπλοκ του Μπράουν έγινε το 26-25 και με κόντρα επίθεση του Ράιτς το 27-25 και το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Ονόπας, Βουδούρης, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Συρίγος, Παπαδημητρίου, Γραμματεία: Πιρπινιά.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-18, 25-23

2ο σετ: 8-6, 16-10, 21-17, 25-23

3ο σετ: 2-8, 10-16, 18-21, 27-25

*Οι πόντοι του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 4 άσσους, 37 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 31 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-23, 27-25) σε 97′

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 8 (4/9 επ., 4 μπλοκ), Ράιτς 13 (9/28 επ., 4 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 5 (4/8 επ., 1 άσσος), Ράντκε 4 (1/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στερν 18 (15/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ. – 14% άριστες), Κωστόπουλος 5 (4/14 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 35% άριστες) / Γκαράς (λ, 79% υπ. – 32% άριστες), Καρασαββίδης (λ), Ρούσης, Λινάρδος, Μήλης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 9 (7/19 επ., 2 άσσοι, 50% υπ. – 35% άριστες), Γιάκομπσεν, Ρανγκέλ 8 (5/11 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 6 (4/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 24% άριστες), Ράπτης 10 (10/23 επ.), Πελεκούδας 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 62% υπ. – 38% άριστες), Μούχλιας, Πανταλέων.

ΤΡΙΠΟΝΤΑ ΓΙΑ ΜΙΛΩΝΑ ΚΑΙ ΦΙΛΙΠΠΟ ΒΕΡΟΙΑΣ

Ο Φίλιππος Βέροιας και ο Μίλων ήταν οι μεγάλοι νικητές αφού επικράτησαν με 3-0 σετ και οι δύο κόντρα σε Κηφισιά και ΟΦΗ αντίστοιχα.

Με μαέστρο τον Κώστα Προύσαλη που μοίρασε άριστα το παιχνίδι σε όλους τους συμπαίκτες του ο Φίλιππος Βέροιας εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες του Α.Ο.Π.Κηφισιάς. Αυτή είναι η δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη του Φιλίππου και το πρώτο τρίποντο στην ιστορία της κατηγορίας. Από την άλλη παίζοντας απλό αλλά τακτικό βόλεϊ, με σταθερά καλή υποδοχή και αποτελεσματική κόντρα, ο Μίλων νίκησε τον ΟΦΗ και σημείωσε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Volley League και την πρώτη μετά από 8 χρόνια και συγκεκριμένα μετά τις 23 Φεβρουαρίου 2013 όταν είχε νικήσει 3-1 τον Ηρακλή στη Νέα Σμύρνη.