Α2 ανδρών: Ένα βήμα πριν την άνοδο η Καρδίτσα, νίκες για Πανερυθραϊκό και Μαρούσι

Η 25η αγωνιστική της Α2 των Ανδρών έκρυβε φοβερές αναμετρήσεις, ενώ αυτή που ξεχώρισε ήταν η νίκη της Καρδίτσας.

Στην 25η αγωνιστική της Α2 των Ανδρών, υπήρξαν σημαντικές βαθμολογικά αναμετρήσεις, ντέρμπι αλλά και εύκολες νίκες.

Ο Πανερυθραϊκός πήρε την σπουδαία αναμέτρηση  επί του Τρίτωνα με 72-71, σε ένα πραγματικά συγκλονιστικό ματς. Η νίκη ήρθε δια χειρός Ηλία Μωραΐτη, ο οποίος ευστόχησε σε τρίποντο λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης, με τον Νεμάνια Μανοΐλβιτς να είναι ο μοιραίος για τον Τρίτωνα.

Ο Ντίνος Καλαμπάκος άφησε το στίγμα του από το ξεκίνημα του στη Βέροια, καθώς ο Φίλιππος έπαιξε άμυνα για 40 λεπτά και συνέτριψε τη Δάφνη Δαφνίου 79-37.

Η Καρδίτσα πήρε την εντός έδρας νίκη απέναντι στον Χαρίλαο Τρικούπη με 72-68 και χρειάζεται ακόμη μία στα επόμενα πέντε παιχνίδια για να πανηγυρίσει την άνοδο στη Basket League.

Στην Αμαλιάδα, ο Κόροιβος “καθάρισε” με πρώτο σκόρερ τον Μαστρογιαννόπουλο (15π.) με 79-67 την Ελευθερούπολη κι εδραιώνεται στην ζώνη των playoffs, ενώ έβαλε παράλληλα άγχος στην αντίπαλο της όσον αφορά την ζώνη των play outs.

Τέλος, το Μαρούσι πανηγύρισε μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 76-83 επί του Παγκρατίου, υπό το βλέμμα του Γιώργου Παπαγιάννη, ο οποίος βρέθηκε στις εξέδρες του Μετς για να δει από κοντά τις προσπάθειες του μικρού αδελφού του, Μηνά, που αγωνίζεται στους κιτρινόμαυρους.