Α2 ανδρών: Μεγάλες νίκες για Χαρίλαο Τρικούπη και Ελευθερούπολη, νίκες για Καρδίτσα και Αμύντα

Ο Χαρίλαος Τρικούπης και η Ελευθερούπολη πέτυχαν μεγάλες νίκες για την 17η αγωνιστική της Α2 των ανδρών.

Στην 17η αγωνιστική της Α2 των ανδρών, ξεχώρισαν οι νίκες του Χαρίλαου Τρικούπη αλλά και της Ελευθερούπολης η οποία κέρδισε το Μαρούσι. Αμύντας και Καρδίτσα πήραν τις νίκες, με το Ψυχικό και την Καβάλα να ακολουθούν.

Πιο αναλυτικά:

Ο Χαρίλαος Τρικούπης ήταν ανώτερος και νίκησε εύκολα τον Τρίτωνα 73-63, φτάνοντας τις 5 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα. Ο Τρίτωνας, από την άλλη, υπέστη την πρώτη του ήττα έπειτα από 8 σερί νίκες.

Η Ελευθερούπολη επιβλήθηκε του Αμαρουσίου με 89-85, στο πιο συναρπαστικό παιχνίδι της αγωνιστικής και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Έστω και σε τριπλή ισοβαθμία με το Ψυχικό και τον Τρίτωνα. Η Καρδίτσα να θυμίσουμε έχει λιγότερα ματς και το καλύτερο ουσιαστικά ρεκόρ.

Η Καρδίτσα “έπνιξε” το Αγρίνιο με 80-51, επιστρέφοντας στις νίκες μετά την πρώτη φετινή ήττα της στο πρωτάθλημα, παρόλο που δεν κατάφερε να μπει από το πρώτο ημίχρονο σε ρόλο ηγέτη. Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε στο Μετς ο Αμύντας, καθώς επικράτησε του Παγκρατίου με 69-57 και πήρε τη ρεβάνς για την ήττα στον 1ο γύρο.

Ένα ξέσπασμα στο 3ο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για το Ψυχικό, προκειμένου να επικρατήσει του Φιλίππου Βέροιας με 66-56. Το Ψυχικό έφτασε τις 4 σερί νίκες και παρέμεινε αήττητη στο γήπεδο της μετρώντας 8-0.

Η Καβάλα δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τη Δάφνη Δαφνίου με 77-52 και να επιστρέψει στις επιτυχίες μετά την ήττα της προηγούμενης εβδομάδας. Αυτή ήταν η 4η νίκη στα τελευταία 5 παιχνίδια, παραμένοντας έτσι  σε τροχιά playoffs.