Α2 Ανδρών: Περίπατος για Ψυχικό και Ελευθερούπολη

Στις δύο αναμετρήσεις της 14ης αγωνιστικής της Α2 των ανδρών, το Ψυχικό και η Ελευθερούπολη επικράτησαν εύκολα στις έδρες τους.

Σε μια αγωνιστική με 5 αναβολές και 2 αναμετρήσεις, το Ψυχικό επικράτησε επί του Αγρινίου, ενώ η Ελευθερούπολη πήρε τη νίκη κόντρα στο Παγκράτι, για την 14η αγωνιστική της Α2.

Αναλυτικά οι δύο αναμετρήσεις:

Η Ελευθερούπολη είχε 14/29 τρίποντα (9/14 στο 1ο ημίχρονο), μάζεψε 15 ριμπάουντ παραπάνω (48-33), ολοκλήρωσε επιτυχημένα 13/15 αιφνιδιασμούς και νίκησε εύκολα το Παγκράτι με 99-78, έχοντας ξεφύγει ακόμα και με 25 πόντους διαφορά στο 31’ (80-55). Ο Djordjevic-Marinkovic (23 πόντοι), ο Σκουλίδας(18 πόντοι) και ο Τουντζιαράκης (17 πόντοι) ήταν οι μπροστάρηδες στην 3η σερί νίκη των γηπεδούχων, που έκαναν και το 7-0 εντός έδρας.

Εύκολο απόγευμα πέρασε και το Ψυχικό, καθώς συνέτριψε το Αγρίνιο με 76-55, έχοντας το προβάδισμα από το 1ο μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Ο Αθανασούλας (19 πόντοι) και ο Ιορδάνου (15 πόντοι) ήταν μαζί με τον Νίκο Παπανικολάου (9 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ) οι κορυφαίοι του Ψυχικού (9-4), το οποίο σούταρε συνολικά μεποσοστό 52,6%, μοίρασε 28 ασίστ και παρέμεινε αήττητο στο γήπεδό του (7-0). Ο Κουρουπάκης(15 πόντοι) και ο Τσούκας (14 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ του πολύ άστοχου Αγρινίου (4-9).