Α2 Elite League: Άνετες νίκες για Ελευθερούπολη, Ηρακλή και Χαρίλαο Τρικούπη

Στην 13η αγωνιστική της Α2 Elite League, οι περισσότερες ομάδες πήραν άνετες νίκες και πρόσθεσαν ακόμα περισσότερους πόντους στο βαθμολογικό τους σύνολο.

Με 7 αναμετρήσεις συνεχίστηκε η Α2 Elite League για την 13η αγωνιστική, με τις νικήτριες ομάδες να έχουν σχετικά εύκολο απόγευμα. Με νίκες συνέχισαν Ηρακλής και Ελευθερούπολη, ενώ ο Τρίτωνας νίκησε τον Παπάγο.

Πιο αναλυτικά:

Ο Πανερυθραϊκός κατάφερε να επικρατήσει απέναντι στην ΦΕΑ με 96-90 και έτσι συνεχίζει να κυνηγά την κορυφή της Elite League.

Ο Ερμής Σχηματαρίου είδε τον Αίαντα να επιστρέφει από μία διαφορά 18 πόντων στο δεύτερο μέρος, ωστόσο μία βολή του Τάταρη στα 7” πριν την ολοκλήρωση του αγώνα ήταν αρκετή, για να του δώσει την πρώτη του νίκη μέσα στο νέο έτος και να τον ανεβάσει στο 6-6.

Ο Χ.Τρικούπης προερχόταν από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα απέναντι σε Αμύντα και Αίαντα Ευόσμου, με αποτέλεσμα το ματς με τον Κόροιβο Αμαλιάδας να έχει χαρακτήρα τελικού. Το σύνολο του Μούτσιου πάτησε από τα πρώτα λεπτά το πόδι στο γκάζι, με συνέπεια να πάρει διψήφιες διαφορές, να επικρατήσει πολύ εύκολα επί του Κοροίβου με 79-64 και να ανέβει στο 6-7.

Ο Τρίτων ήταν εξαιρετικός στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και με αυτόν τον τρόπο πήρε ένα τεράστιο εκτός έδρας ροζ φύλλο αγώνα επί του Παπάγου με 67-77.

Στο σκορ της βραδιάς, η Ελευθερούπολη σταμάτησε στους 100 κόντρα στη Μεγαρίδα, νικώντας τη 100-64.

Ο Αμύντας τα βρήκε σκούρα απέναντι στην βελτιωμένη ομολογουμένως Καβάλα, αλλά τελικά κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο με 83-74 και να ανέβει στο 4-9.