Α2 Elite League: Χρειάστηκε τρεις παρατάσεις ο Αμύντας, στην κορυφή Μαρούσι και Πανερυθραϊκός

Η 16η αγωνιστική της Α2 Elite League είχε συναρπαστικές αναμετρήσεις, οι οποίες είχαν θέαμα, αλλά και μεγάλα ντέρμπι.

Ακόμα μια αγωνιστική της Α2 των ανδρών, έλαβε χώρα σήμερα, με τις περισσότερες αναμετρήσεις να είναι και πάλι θεαματικές, ενώ υπήρξαν και ματς με φοβερά “νεύρα” και δυναμική. Το ματς που σίγουρα ξεχώρισε ήταν αυτό ανάμεσα σε Αμύντα και Τρίτωνα, το οποίο βρήκε νίκη μετά από 3 παρατάσεις.

Ο Πανερυθραϊκός ήταν κυρίαρχος στο τέταρτο και κρίσιμο δεκάλεπτο, με συνέπεια να πάρει ένα τεράστιο διπλό στο Ιβανώφειο (76-87), το οποίο μέχρι στιγμής ήταν απόρθητο. Ουσιαστικά οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν το 2-0 απέναντι στον Γηραιό και ανέβηκαν στο 11-5, μένοντας στην κορυφή μαζί με το Μαρούσι.

Σε ένα απίθανο ματς που χρειάστηκε 3 παρατάσεις για να κρίνει τον νικητή, ο Αμύντας επικράτησε με 105-101 του Τρίτωνα και έτσι τον έριξε από την κορυφή.

Πιο δυνατά μπήκαν στον αγώνα η ομάδα του Παπάγου και προηγήθηκε με 19 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-24). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την διαφορά τους στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν εντός έδρας τον Αίαντα Ευόσμου με 77-66.

Το Μαρούσι μπορεί να τα βρήκε σκούρα απέναντι στην αξιόμαχη για ακόμη μία φορά Μεγαρίδα, ωστόσο διατήρησε απόρθητη την έδρα του και πέτυχε την 11η του νίκη. Έτσι το συγκρότημα του Γιώργου Σκαραφίγκα παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας (σε ισοβαθμία με τον Πανερυθραϊκό), την στιγμή που το σύνολο του Γιώργου Μάνταλου παρά την προσπάθειά του υποχώρησε στο 8-8 και βγήκε εκτός οκτάδας μετά από αρκετές αγωνιστικές.

Ο Κόροιβος Αμαλιάδας πήρε από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα διψήφιες διαφορές, τις οποίες διατηρούσε καθ’όλη την διάρκεια του αγώνα, με αποτέλεσμα να επικρατήσει χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα επί του Ψυχικού επικρατώντας με 85-72. Επίσης πήρε και την διαφορά που θα είναι υπερπολύτιμη σε ενδεχόμενο ισοβαθμίας.

Τα αποτελέσματα

ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ-Ερμής Σχηματαρίου 80-98

Παπάγου-Αίας Ευόσμου 77-65

Μαρούσι-Μεγαρίδα 76-69

Ηρακλής ΚΑΕ 2022-Πανερυθραϊκός 76-87

Αμύντας-Τρίτων: 105-101 (μετά από τρεις παρατάσεις)

16. Καβάλα 16 (1-14) σε 15 αγώνες

*Oι πρώτοι οκτώ συμμετέχουν στα πλέι  οφ, οι ομάδες από τις θέσεις 11-14 παίζουν στα πλέι άουτ και οι δύο τελευταίες ομάδες υποβιβάζονται στην Β’ Εθνική