Α2 Elite League: Ήττες για Πανιώνιο και Μύκονο, ασταμάτητος ο Ερμής Σχηματαρίου

Άκρως ενδιαφέρουσα για ακόμα μια αγωνιστική, ήταν η 7η της A2 Elite Basket.

Με εκπλήξεις και θέαμα συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α2 των ανδρών, με την 7η αγωνιστική της σεζόν, να είναι αντάξια των προσδοκιών.

Στην αναμέτρηση της αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας, ο Πανιώνιος γνώρισε την ήττα με 88-82 από τον Παπάγου, στο «Σαλούν» και προσγειώθηκε απότομα μετά τη νίκη επί της Μυκόνου.

Από ‘κει και πέρα, ο Ηρακλής επικράτησε 74-65 του Χαρίλαου Τρικούπη στο Αγρίνιο, παίρνοντας την πρώτη του εκτός έδρας νίκη για φέτος.

Στη 2η ήττα της τη φετινή σεζόν υποχρέωσε την Μύκονο η Δόξα Λευκάδας! Συγκεκριμένα επικράτησε με 87-80 στην παράταση (76-76 η κανονική διάρκεια του αγώνα), έχοντας ως κορυφαίο παίκτη τον Διογενη Γοργονη ο οποίος σε 39:59 λεπτά συμμετοχής είχε 22 πόντους με 4/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα και 11/13 βολές.

Τέλος, ο Ερμής Σχηματαρίου ήταν καταιγιστικός απέναντι στην Ελευθερούπολη, την οποία συνέτριψε 93-61. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ζακ Μπράιαντ, ο οποίος έκανε τριπλ-νταμπλ με 28 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ.