Α2 Elite League: Μεγάλες νίκες για Μεγαρίδα και Ηρακλή, αποχαιρέτησε την κορυφή ο Τρίτωνας

Στην 8η αγωνιστική της Α2 Elite League, οι αναμετρήσεις έκρυβαν νίκες με μεγάλες διάφορες  αλλά και μεγάλης βαθμολογικής σημασίας.

Το κύριο μέρος της 8ης αγωνιστικής της Α2 των ανδρών (Elite League), ξεκίνησε με 7 αναμετρήσεις και θα ολοκληρωθεί αύριο. Οι σημερινές αναμετρήσεις ήταν αρκετά εύκολες για μερικές ομάδες, αν κρίνουμε από το τελικό αποτέλεσμα τους.

Ο Ηρακλής δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης στο Μαρούσι, επικρατώντας με σκορ 93-63 στο Ιβανώφειο κι ανέβηκε στο 6-2 στην κατάταξη, ρίχνοντας την ομάδα των βορείων προαστίων στο 5-3.

Ο Αμύντας έχασε διαφορά 20 πόντων και μάλιστα “βρέθηκε στα σχοινιά” λίγο πριν την ολοκλήρωση του 40λεπτου, ωστόσο ήταν τρομερός στην παράταση και κατάφερε να πάρει μίας ζωτικής σημασίας νίκη απέναντι στον Παπάγο με 93-77.

Η Μεγαρίδα απέδειξε και σήμερα πως είναι για μεγάλα πράγματα στην παρθενική της παρουσία στην Elite League, καθότι πήρε την μεγαλύτερή της νίκη απέναντι σε μία ομάδα που έχει ξεκάθαρο στόχο την άνοδο. Έτσι το σύνολο του Μάνταλου ανέβηκε στο 5-3, ενώ οι γηπεδούχοι γνώρισαν την δεύτερη σερί διαδοχική τους ήττα, έπεσαν στο 6-2 και πλέον δεν βρίσκονται στην κορυφή της κατάταξης.

Το Αγρίνιο ήταν εξαιρετικό κυρίως στο πρώτο μέρος και δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ερμή Σχηματαρίου με 81-66.

Ο Πανερυθραϊκός συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και παίρνοντας διψήφιες διαφορές από τα πρώτα λεπτά του αγώνα κατάφερε να επικρατήσει με άνεση επί του Μεσολογγίου με 93-77. Η νίκη αυτή ήταν η έβδομη για τους Ερυθραιώτες σε οκτώ παιχνίδια, που μάλιστα έπιασαν κορυφή μετά την ήττα του Τρίτωνα.

Ο Κόροιβος επιβλήθηκε της ΦΕΑ με 91-77 ενώ το Ψυχικό ξεπέρασε το εμπόδιο του Αίαντα Ευόσμου με 82-74.