ABA League: Νίκη- θρίαμβος με ανατροπή της Παρτίζαν

Η Παρτίζαν επέστρεψε απο το -20 του ημιχρόνου , νίκησε στο ντέρμπι της ABA League τον Ερυθρό Αστέρα και βρίσκεται κοντά στο πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι-οφ.

Η Παρτίζαν ύστερα από επική ανατροπή νίκησε με 92-81 τον Ερυθρό Αστέρα στο ντέρμπι της Ανδριατικής λίγκας και έκανε πολύ σημαντικό βήμα για το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι-οφ.

Στο πρώτο μισό της αναμέτρησης η ομάδα του Ζέλικο Όμπράντοβιτς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 20 πόντους(24-44 στο 17′ και 28-48 στο 19′) με τον Καμπάτσο από πλευράς Αστέρα να κάνει πράγματα και θαύματα πάνω στο παρκέ. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η κατάσταση άλλαξε με την Παρτίζαν να αρχίζει να ροκανίζει τη διαφορά και αφού μπόρεσε αμυντικά να αφοπλίσει τον Καμπάτσο στη συνέχεια με όπλο την άμυνα κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ και να φτάσει στην πολύ μεγάλη και σημαντική νίκη.

Στο 19-2 ανέβηκε η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, στο 17-3 έπεσε εκείνη του Ντούσκο Ιβάνοβιτς με τους φιλοξενούμενους όμως να διατηρούν το μεταξύ τους προβάδισμα, καθώς στον αγώνα του πρώτου γύρου είχαν νικήσει με 90-74.

Για τους νικητές ο Ματίας Λεσόρ είχε 27 πόντους με 6/10 δίποντα, 15/21 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 38 ranking και ο  Ζακ ΛεΝτέι 17 πόντους με 2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/8 βολές. Για τον Ερυθρό Αστέρα ο Καμπάτσο πέτυχε 21 πόντους όλους όμως στο πρώτο ημίχρονο καθώς στο δεύτερο σίγησε.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-24, 34-48, 63-66, 92-81

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 17 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/8 βολές), Αβράμοβιτς 6, Πάντερ 9 (1), Σμάιλαγκιτς 4, Παπαπέτρου 2 (1/1 δίποντο, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ σε 8:23), Έξουμ 15 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ασίστ), Νάναλι 5 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λεσόρ 27 (6/10 δίποντα, 15/21 βολές, 8 ριμπάουντ), Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς, Μάνταρ 7 (1)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 8 (2/3 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ασίστ), Λαζάρεβιτς 5, Καμπάσο 21 (1/1 δίποντο, 3/5 τρίποντα, 10/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μίτροβιτς 17 (6/10 δίποντα, 5/6 βολές), Μάρτιν 5, Ντόμπριτς 3 , Ιβάνοβιτς 2, Νέντοβιτς, Μάρκοβιτς 3 (1), Πετρούσεβ 7 (1), Μπέντιλ 10 (3/7 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ)