ACB: Δυσκολεύτηκαν αλλά νίκησαν Ρεάλ και Μπαρτσελόνα

Νίκες έστω και δύσκολα για Ρεάλ και Μπαρτσελόνα στη Liga Endessa.

Με νίκες συνέχισαν στο πρωτάθλημα της ACB Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται αλλά στο τέλος να επικρατούν των Μανρέσα και Φουενλαμπράδα αντίστοιχα.

Συγκεκριμένα η πρωτοπόρος Ρεάλ τα χρειάστηκε στην έδρα της Μανρέσα αλλά τελικά νίκησε με 77-76 και απέφυγε το στραβοπάτημα.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της με την ομάδα του Πάμπλο Λάσο να χτίζει μια διαφορά στην τρίτη περίοδο η οποία της έδωσε τελικά και την νίκη, καθώς η Μανρέσα πίεσε, μείωσε αλλά δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ντεκ (17π.) και Ταβάρες (10π., 11ρ.). Ο Βούκσεβιτς έμεινε στο παρκέ 17 λεπτά και πρόσφερε 5 πόντους, 3 ριμπάουντ, μία ασίστ κι ένα κόψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 32-35, 48-54, 76-77

Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά

Τα χρειάστηκε η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα χάρις σε δύο εύστοχες βολές από τον Ντέιβις επικράτησε έστω και δύσκολα της Φουενλαμπράδα με 81-79 και διατήρησε τη δεύτερη θέση στη βαθμολογία.
Οι Καταλανοί ήταν κακοί , άστοχοι και νευρική με αποτέλεσμα η Φουενλαμπράδα να προηγηθεί στο ημίχρονο με 35-31. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους αντέδρασε όμως “έτρεξε” ένα επιμέρους 13-2 και προηγήθηκε με 53-49. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν παράτησαν την αναμέτρηση και αφού αρχικά ισοφάρισαν σε 76-76 στη συνέχεια προηγήθηκαν με 79-76.
Τρεις βολές από τον Καλάθη (1/2) και τον Σμιτς (3/3) έφεραν την ισοπαλία. Στην τελευταία επίθεση, η Μπαρτσελόνα πίεσε, ο Καλάθης έκλεψε, όμως το λέι απ του ήταν κακό και άστοχο.

Όμως ο ήρωας της βραδιάς, ο Μπράντον Ντέιβις ήταν εκεί. Πήρε το ριμπάουντ, μαζί και το φάουλ για δύο εύστοχες βολές. Η φιλοξενούμενη αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο. Ο Αμερικανός σέντερ τελείωσε το ματς με 23 πόντους (οι 10 στην τελευταία περίοδο), έχοντας 5/8 δίποντα και 13/14 βολές!

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 31-35, 56-59, 81-79.