ACB: Νίκες για Μπαρτσελόνα και Ρεάλ

Με νίκες ξεκίνησαν το 2021 οι Μπαρτσελόνα και Ρεάλ.

Το 2021 ξεκίνησε ιδανικά στην ACB για Μπαρτσελόνα και Ρεάλ καθώς οι δυο ομάδες που μοιράζονται τις θέσεις 1-2 της βαθμολογίας επικράτησαν εκτός έδρας των Φουενλαμπράδα και Τενερίφη αντίστοιχα.

Στον πρώτο χρονικά αγώνα η Ρεάλ επικράτησε εκτός έδρας της Τενερίφη με 92-85 και διατήρησε τη διαφορά των δύο νικών από τους διώκτες της, ενώ παράλληλα γκρέμισε τους γηπεδούχους από τη δεύτερη θέση.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν καταιγιστική στην τελευταία περίοδο όταν έκανε ένα σερί 16-1 που ήταν και το καθοριστικό για την νίκη και τους δύο βαθμούς.

Για τους νικητές, ο Έντι Ταβάρες ήταν ξανά καθοριστικός τελειώνοντας τον αγώνα με 12 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 τάπες και 29 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Από κει και πέρα, ο Τζέισι Κάρολ πρόσθεσε 18 πόντους με 2/4 τρίποντα, ο Νίκο Λαπροβίτολα είχε 10 πόντους και 6 ριμπάουντ ενώ ο Ουσμάν Γκαρούμπα άγγιξε το double – double με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για την Τενερίφη, ο Γκιόργκι Σερμαντίνι πρόσθεσε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-25, 45-44, 72-70, 85-92

Δείτε εδώ τα στατιστικά

Με εκτός έδρας νίκη ξεκίνησε την νέα χρονιά και η Μπαρτσελόνα η οποία, παρά τις πολλές απουσίες, επικράτησε άνετα στην έδρα της Φουενλαμπράδα με 83-67 και εκμεταλέυτηκε την ήττα της Τενερίφη προκειμένου να την πιάσει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους δεν είχε στη διάθεσή του τους Νίκολα Μίροτιτς, Μπράντον Ντέιβις, Βίκτορ Κλαβέρ και Κάιλ Κούριτς ωστόσο αυτό δεν αποτέλεσε εμπόδιο για τους Καταλανούς οι οποίοι είχαν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και έφτασαν εύκολα στην νίκη και στο ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Κόρι Χίγκινς ηγήθηκε επιθετικά των Καταλανών με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ο Νικ Καλάθης σημείωσε 15 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ ενώ ο Πιέρ Οριόλα είχε 12 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Tα δεκάλεπτα: 15-16, 27-30, 47-63, 67-83.