ACB: Νίκησε την Μπαρτσελόνα η Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν η μεγάλη νικήτρια στο “Classico” της Liga Endessa.

Η Ρεάλ νίκησε εκτός έδρας με 87-85 την Μπαρτσελόνα για την 30η αγωνιστική και σφραγισε εκτός συγκλονιστικού απροόπτου την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο στο πρωτάθλημα της ACB.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο με την εμφάνιση της και την νίκη κόντρα στην Μπαρτσελόνα έστειλε το δικό της μηνυνα, καθώς μπορεί στην ευρωλίγκα να χρειάστηκε την τελευταία αγωνιστική για να προκριθεί στα play-off αλλα εντός των συνόρων έδειξε ότι δεν έχει αντίπαλο τουλάχιστον όσον αφορά την regular season.

Η Ρεάλ ξεκίνησε δυνατά, είχε από την αρχή το προβάδισμα και έφτασε χάρις στα μεγάλα τρίποντα στο τέλος από τον Λαπροβίτολα στην πολύ σπουδαία και σημαντική νίκη.

Ο  Ρούντι Φερνάντεθ ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών με 13 πόντους και ο Νίκο Λαπροβίτολα είχε 12 πόντους για τη Ρεάλ έφτασε τις 28 νίκες σε 29 παιχνίδια στην Ισπανία!

Από την Μπαρτσελόνα ο Χίγκινς είχε 21 πόντους με τον Καλάθη να σημείωνει 18 μοιράζοντας και 4 τελικές πάσες. Χωρίς πόντο έμεινε ο Πάου Γκασόλ.