ACB: Ο Γκασόλ έστειλε την Μπαρτσελόνα στους τελικούς

Δια χειρός Πάου Γκασόλ η Μπαρτσελόνα νίκησε την Τενερίφη και θα βρεθεί στους τελικούς της Liga Endesa.

Η Μπαρτσελόνα νίκησε στο Game 3 των ημιτελικών της Liga Endesa την Τενερίφη με 89-72 και προκρίθηκε στους τελικούς του πρωταθλήματος εκεί όπου την περιμένει με πλεονέκτημα έδρας η Ρεάλ.

Η Μπαρτσελόνα για να φτάσει όμως μέχρι την νίκη και την πρόκριση χρειάστηκε να ξεπεράσει έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο ο οποίος για 20 λεπτά φαινόταν ικανός για την νίκη.

Ένα ξέσπασμα όμως της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό ώστε οι γηπεδούχοι να πάρουν διαφορά 18 πόντων την οποία διατήρησαν με άνεση μέχρι και το τέλος.

Ο Πάου Γκασόλ με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ ήταν εκείνος που οδήγησε την ομάδα του στους τελικούς με τον Μπράντον Ντέιβις (14π.) και τον Νικ Καλάθη (12π., 4 ριμπ., 3 ασίστ) να ακολουθούν.

Οι τελικοί ξεκινούν την Κυριακή (13/6) στη Μαδρίτη (19:30).

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 46-39, 68-50, 89-72.