ACB: Στον τελικό του πρωταθλήματος η Μπαρτσελόνα

Ο Νίκολα Μίροτις οδήγησε την Μπαρτσελόνα στην νίκη με 98-84 επί της Μπούργος και έδωσε στην ομάδα του την ευκαιρία να διεκδικήσει το πρωτάθλημα στον τελικό της ACB.

Η Μπαρτσελόνα χάρις σε ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε και μετέτρεψε το εύθραυστο 43-41 του ημιχρόνου στο 72-58 της περιόδου. Απο εκεί και πέρα η υπόθεση νίκη-πρόκριση είχε απλοποιηθεί για την ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς που έφτασε εύκολα στο άνετο 98-84.

Πρώτος σκόρερ και κορυφαίος στο παρκέ για την Μπαρτσελόνα ο MVP της φετινής λίγκας Νίκολα Μίροτιτς που σημείωσε 18 πόντους, ενώ 16 είχε ο Κούριτς(4/7 τρίποντα) και 14 ο Ερτέλ.

Δείτε εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης.