Αντετοκούμπο: « Η αποβολή του Καντέρ τα λέει όλα»

Ένταση ανάμεσα στον Γιάννη Αντετοκούμπο και στον Τούρκο σέντερ Ενες Καντέρ μετά απο την προκλητική συμπεριφορά του δεύτερου  .

Όλα ξεκίνησαν στον αγώνα μεταξύ Μιλγουόκι Μπακς και Νικς, μετά από ένα κόψιμο του Τούρκου στον Γιάννη,ο οποίος ζήτησε φάουλ. Τα αίματα όμως άναψαν όταν ο Καντέρ, κόλλησε τι πρόσωπο του σε εκείνο του σταρ των Μπακς, λέγοντας του διάφορα πράγματα.
Στην μέση μπήκαν οι συμπαίκτες του αλλά και οι διαιτητές με αποτέλεσμα την αποβολή του Τούρκου.
Μετά το τέλος του αγώνα ο «Greek Freak» κλήθηκε να σχολιάσει τον τσακωμό του με τον Καντέρ, δηλώνοντας πως θεωρεί ότι η απόφαση των διαιτητών να αποβάλουν τον παίκτη της Νέας Υόρκης τα λέει όλα.
Αναλυτικά όσα είπε ο Έλληνας Σταρ:
«Ο Καντέρ θέλει να μιλήσω για αυτό, αλλά δεν πρόκειται να το κάνω. Μπορείτε να δείτε την φάση. Νομίζω ότι οι διαιτητές έκαναν καλή δουλειά που είδαν το replay και προσπάθησαν να προστατέψουν τους παίκτες. Αποβλήθηκε και αυτό τα λέει όλα.
Εγώ όφειλα να βοηθήσω την ομάδα μου. Είχαμε 8-9 λεπτά για να τελειώσει το παιχνίδι και το μόνο που σκεφτόμουν ήταν να κερδίσουμε. Απλώς δε μου αρέσει όταν συμβαίνουν βρώμικες φάσεις που μπορεί να ρισκάρουν την δική μου σωματική ακεραιότητα ή των συμπαικτών μου. Σκεφτόμουν απλώς να μείνω στο παιχνίδι για να κερδίσουμε. Ήξερα ότι αν αποβαλλόμουν η δεχόμουν τεχνική ποινή θα έβαζα σε κίνδυνο την ομάδα μου. Έχω ωριμάσει ως παίκτης και άνθρωπος και έχω αποκτήσει υπομονή. Κάθε φορά που πηγαίνω προς το καλάθι με χτυπάνε οι αντίπαλοι, οπότε οφείλω απλώς να μένω ψύχραιμος».